Recenzje

Przerwane marzenia

To, co zasługuje na uznanie, to nie tylko poruszająca historia Izy i Janka. To przede wszystkim sposób jej ukazania. Wrażliwy. Emocjonujący. Chwytający za serce. Nina Zawadzka książką „Dziewczyna lotnika” zadebiutowała w bardzo mocnym stylu, zdobywając moje czytelnicze serce tak bardzo, że z niecierpliwością wyczekuję dnia premiery kolejnej powieści autorki.

„Dziewczyna lotnika” to debiutancka powieść Niny Zawadzkiej. To historia Izy Sadowskiej i Janka Smażewskiego, którym wojna odebrała to, co najważniejsze, wspólną miłość, radość z życia, przerywając marzenia. Wojenna zawierucha nie ma litości, zbiera najgorsze żniwo, siejąc spustoszenie.

Nina Zawadzka napisała porywająca i poruszającą powieść obyczajową z tłem historycznym. Dlatego też historia, którą poznajemy na kartach książki „Dziewczyna lotnika”, porusza nie tylko fabułą, lecz świadomością, że ma ona przełożenie w wydarzeniach, które rozgrywały się podczas II wojny światowej.

W 1937 roku Iza i Janek wyznają sobie miłość. Niestety ich radość nie trwa długo, ponieważ wybuch wojny drastycznie ich rozdziela. Janek jako pilot zostaje zaangażowany w walkach powietrznych. Los nie jest dla nich łaskawy, ponieważ wojenna rzeczywistość zmusza Izę do podjęcia trudnych kroków, które zaważą na jej przyszłości. Trudne decyzje, nieodwracalne kroki i wojenna zawieruch w życiu Izy i Janka zmienią wszystko o sto osiemdziesiąt stopni. Najgorsza w tym wszystkim jest świadomość, że wydarzenia te nie są wynikiem ich błędów. Są wynikiem działań na szczeblach politycznych, państwowych. Jak często życie wielu ludzi zależy od brudnych politycznych gier czy chorych aspiracji przywódców. Historia Izy i Janka dogłębnie pokazuje tę zależność.

Nie ukrywam, że postawa Izy bardzo mi zaimponowała. Jej odwaga, determinacja oraz siła. Warto podkreślić, że powieść Niny Zawadzkiej jest piękna i poruszająca. Jest smutna, lecz niesie pokłady nadziei – w ludzką siłę, odwagę, niezłomność.

Historia ukazana jest w kilku perspektywach czasowych, począwszy od II wojny światowej, do wydarzeń współczesnych. „Dziewczyna lotnika” to historia, która ukazuje wydarzenia sprzed ponad osiemdziesięciu lat. Niestety dziś jest aktualna.

To, co zasługuje na uznanie, to nie tylko poruszająca historia Izy i Janka. To przede wszystkim sposób jej ukazania. Wrażliwy. Emocjonujący. Chwytający za serce. Nina Zawadzka zadebiutowała w bardzo mocnym stylu, zdobywając moje czytelnicze serce tak bardzo, że z niecierpliwością wyczekuję dnia premiery kolejnej powieści autorki.

„Dziewczyna lotnika” to powieść, którą polecam miłośnikom historii obyczajowych z historią w tle. Pokochacie tę historię. Pokochacie tę powieść. Pokochacie twórczość Niny Zawadzkiej. Zdecydowanie polecam!

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…