Recenzje

Poznajcie mamę Muminków

Biografia zawiera intymne dzienniki z życia Tove jak i również wiele ilustracji oraz zdjęć, które jeszcze bliżej pozwalają poznać nam mamę Muminków. Liczne cytaty, zapiski z listów jeszcze bardziej urozmaicają poznawanie historii fińskiej artystki. Boel Westin, profesorka literatury ze Sztokholmu, napisała uporządkowaną i rzetelną biografię Tove z dbałością o każdy szczegół.

Muminki to jedna z tych bajek, które na myśl przywodzą mi moje dzieciństwo. Zawsze z zachwytem wkraczałem do Doliny Muminków, by towarzyszyć Małej Mi, Włóczykijowi i ich przyjaciołom w ekscytujących przygodach. Dziś, już jako dorosły, mam przyjemność poznać biografię Tove Jansson, twórczyni tej wyjątkowej bajki.

Ta obszerna licząca prawie pięćset stron biografia, pozwala poznać mamę Muminków. Tove Jansson była malarką, ilustratorką książek dla dzieci oraz uznaną rysowniczką politycznych karykatur. Tuż po wojnie, w 1945 roku wydała pierwszą powieść o małych trollach. Stworzona przez nią bajka, była spełnieniem marzeń. Jansson podczas wojny marzyła o innym, alternatywnym świecie, pełnym miłości i ciepła. Autorka poprzez bajkę o Muminkach przemycała swoją filozofię życia. I myślę, że nie jestem odosobniony w opinii, że w pełni udało się autorce stworzyć taki właśnie świat. Świat, który pokochała nie tylko ona, lecz miliony ludzi na całym świecie.

Biografia zawiera intymne dzienniki z życia Tove jak i również wiele ilustracji oraz zdjęć, które jeszcze bliżej pozwalają poznać nam mamę Muminków. Liczne cytaty, zapiski z listów jeszcze bardziej urozmaicają poznawanie historii fińskiej artystki. Boel Westin, profesorka literatury ze Sztokholmu, napisała uporządkowaną i rzetelną biografię Tove z dbałością o każdy szczegół. Dzięki temu do naszych rąk trafiła fascynująca opowieść o artystce, której twórczość jest ponad czasowa. Przecież wiele pokoleń wychowało się i dorastało razem z mieszkańcami Doliny Muminków.

Westin nie tylko skupia się na twórczości artystki wokół Muminków, lecz ukazuje również całokształt jej dokonań. Poznajemy wiele prywatnych wątków z życia Jansson. Dzięki tej książce możemy spojrzeć na tę bajkę z innej perspektywy. Nie tylko z punktu widzenia odbiorcy, lecz twórczyni, gdyż Tove stworzyła bajkę z potrzeby serca, umieszczając w niej wiele prywatnych przemyśleń. Czytając tę książkę, mogłem cofnąć się do lat dzieciństwa i przypomnieć sobie te wszystkie emocje, podczas wieczorynki z Muminkami. Myślę, że ta książka to doskonała lektura dla miłośników bajki. Ale i nie tylko, gdyż warto poznać kobietę, której twórczość jest ponad czasowa. Zatem warto znaleźć czas na sięgniecie po tę biografię. Zdecydowanie polecam!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…