Recenzje

Uzależnienia dzisiejszej młodzieży

Przemysław Bryła napisał książkę, która niesie dla nas ważny i mocny przekaz. Jej treść nie powala grubością, lecz pozwala nam przyjrzeć się problemowi, który trawi współczesnego człowieka. Można napisać młodego współczesnego człowieka, lecz uzależnienie nie ma metryki. Autor kieruje tę książkę do młodego odbiorcy, lecz ważne jest aby sięgnęli po nią również dorośli czytelnicy.

Kamila – uzależniona od zakupów, każdą chwilę poświęca na łowienie okazji na internetowych aukcjach. Kasia – śledzi życie innych na plotkarskich portalach, ekscytując się życiem idoli. Piotrek – hejter z krwi i kości, dla którego negatywne komentarze są prawdziwą pożywką. Wojtek – gry komputerowe to jego jedyny świat, w którym zabarykadował się na cztery spusty.

Poznajcie czwórkę bohaterów książki Przemysława Bryły. „Złowieni” to historia młodych ludzi, ludzi takich jak wielu. W dzisiejszym świecie uzależnienie od zakupów, śledzenie życia znanych ludzi, hejt oraz gry komputerowe zbiera ogromne żniwo. A wszystko sprowadza się do wspólnego mianownika – wirtualnego świata, który przesunął na boczny tor ten prawdziwy.

Dziś relacje międzyludzkie ustępują pierwszeństwa tym zawieranym w sieci. Dziś daliśmy się porwać w sieć, z której ciężko się wyplątać. Jedynym rozwiązaniem jest terapia. I choć Internet stworzono, by był postępem cywilizacyjnym, często sprawia, że cofa ją wstecz. Nie zamierzam kreślić negatywnych wizji rozwoju Internetu, ponieważ ma on również swoje pozytywne strony. Jednak uzależnienie jak każde inne, sprawia, że dajemy złowić się w pułapkę.

Przemysław Bryła napisał książkę, która niesie dla nas ważny i mocny przekaz. Jej treść nie powala grubością, lecz pozwala nam przyjrzeć się problemowi, który trawi współczesnego człowieka. Można napisać młodego współczesnego człowieka, lecz uzależnienie nie ma metryki. Autor kieruje tę książkę do młodego odbiorcy, lecz ważne jest aby sięgnęli po nią również dorośli czytelnicy – matki, ojcowie, którzy dzięki tej historii mogą włączyć swoją czujność zanim będzie za późno.

Dla mnie jako socjologa, to bardzo ważna książka, mądra, inteligentna. To niczym terapia dla osób, które zostały złowione w wirtualny świat. Złowione i uzależnione od niego.

Poznajemy historię młodych ludzi, dla których nie istnieje inny świat. Pomocną dłonią może być dla nich jednie terapia doktora Leopolda, który chcąc im pomóc wywozi ich w dzicz izolując od „dobrodziejstw” cywilizacji. „Złowieni” to ciekawe spojrzenie na problem uzależnienia, to książka, która może być jedyną i ostatnią deską ratunku. To wreszcie edukacyjna opowieść, którą powinien poznać każdy z nas. Młodzi i starzy – ku przestrodze.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Manufaktura Słów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…