Recenzje

Heroiczna nastolatka wzorem patriotyzmu.

Trzecia książka Piotra Tymińskiego to kolejny dowód na to, że historię można pięknie opowiadać, malować jej obrazy, które poznajemy w postaci wciągającej literatury. „Lwowski Ptak” to wzruszająca opowieść piętnastoletniej Tońki, która wykazała się ogromnym, patriotycznym sercem. Taka postawa w dzisiejszych czasach może być stawiana za wzór.  Bohaterka tej powieści ujmuje nas swoją niezłomną siłą walki przeciwko zawładnięciu polskim Lwowem przez wojska ukraińskie. Dzisiaj na próżno szukać wśród nas takich zachowań. Dziś patriotyzm zatarł swoje znaczenie, nie mówiąc już o czynach bohaterskiej Antoniny, która wykazała się męstwem i odwagą. Takiej postawy pozazdrościć mógłby jej niejeden mężczyzna. Wielu z nas mogłoby uczyć się od tej nastolatki, czym jest miłość i oddanie dla ojczyzny. Tak samo wielu nauczycieli historii mogłoby brać przykład z Piotra Tymińskiego (historyka z wykształcenia i zamiłowania), jak pięknie i ciekawie można uczyć historii. Autor w tej niezwykłej powieści opisuje wydarzenia związane z bohaterską obroną Lwowa, z perspektywy młodej dziewczyny, która dotknięta tragicznym losem swej przyjaciółki postanawia w przebraniu mężczyzny przyłączyć się do walczącej młodzieży. W tym celu ścina włosy i przybiera imię Hipolit.

Książka jest ważną powieścią historyczną, którą chętnie widziałbym w kanonie lektur szkolnych, tak by młodzież mogła poznać historię lwowskich dzieci, które w listopadzie 1918 roku niesione pragnieniem obrony swej ojczyzny sięgnęły po broń. Ta powieść historyczna, nie tylko kształci w nas prawdziwe patriotyczne postawy, nie tylko uczy prawdziwej historii, lecz również jest wzruszająca opowieścią chwytającą za serce. Styl pisarski Autora sprawia, że powieść tę czyta się z lekkością, a pomimo tematu trudnych ludzkich losów czyta się ją z przyjemnością. Pan Piotr przyznaje, bohaterka którą poznajemy na kartach tej książki jest postacią fikcyjną, a „autentycznym przykładem dziewczyny walczącej w męskim przebraniu jest chociażby poległa 9 listopada na Reducie Bema ochotniczka znana jako Józef Balzer (właściwie Józefa Hoboń). Dzięki autorowi możemy uczestniczyć w dwudziesto dwu dniowych walkach, które w tej powieści są autentycznym opisem tych wydarzeń. Ta młoda waleczna dziewczyna budzi nasz podziw i jest wzorem człowieka, który pragnie wolności tak bardzo, iż jest w stanie przelać w jej imię swoją krew. Dzięki takim ludziom obecne pokolenia mogą cieszyć się wolnością. Ważne by następne pokolenia nie zniweczyły otrzymanego poczucia wolności i bezpieczeństwa. Istotne również jest to byśmy nie zapominali takich czynów i takich bohaterów, dlatego dzięki takim publikacjom pamięć o nich nie zginie, a będzie pielęgnowana ku ich czci.

Piotr Tymiński pisząc tę książkę nie tylko dostarcza nam pięknych chwil podczas jej lektury, ale stawia pomnik ludziom, którzy tak jak bohaterka tej powieści nie lękali się poświęcić swoich lat młodości, a nie raz swego życia w imię obrony swojej ojczyzny i bezpieczeństwa dla potomnych. Powieść tę możemy zaadresować młodzieży, która być może doceni fakt, iż może żyć i rozwijać się w wolnym i bezpiecznym kraju, co nie było dane ich rówieśnikom żyjącym w latach 10.tych XX wieku. Młoda Antonina może być dla nas wzorem, idealną bohaterką, którą warto poznać i brać z niej przykład. Dziś w czasach wolności również i my możemy pielęgnować w sobie takie postawy jak ta dzielna nastolatka. Na szczęście nie musimy przelewać krwi za nasz kraj, lecz wzorem Tońki możemy czynić go piękniejszym każdego dnia. Uśmiech, życzliwość względem drugiego człowieka, czy też pomocna dłoń choćby w prozaicznych codziennych sprawach, niech będzie takim małym kamyczkiem naszej bohaterskości będącej uhonorowaniem wielkiego czynu młodej Antoniny. Warto tak jak ona wykazać się swoją postawą ukazując ludzką twarz. To co przykuwa dodatkową uwagę w tej powieści, to listy do swojego brata Franka, jakie dziewczyna zapisywała w swym zeszycie. Niestety nigdy i nigdzie ich nie wysłała, gdyż nie znała adresu brata. Były one dla niej próbą rozmowy z bratem a także chęcią uzewnętrznienia swojego bólu związanego z trudnymi czasami, w których musiała się odnaleźć. Zatem warto pójść do najbliższej księgarni i odnaleźć na jej półkach powieść „Lwowski ptak” Piotra Tymińskiego, by móc poznać tę wzruszającą historię, która powinna być dla każdego z nas lekcją historii i patriotyzmu.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Panu Piotrowi Tymińskiemu oraz Wydawnictwu Novae Res.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…