Recenzje

„Elitarny salon krawiecki”

Bez wątpienia autorka, w przygotowaniu tej książki wykonała kawał solidnej pracy. Liczne ilustracje oraz przypisy świadczą o tym, że książka ta jest wiarygodnym dokumentem, a brytyjska historyczka zadbała o każdy szczegół przedstawionej historii.

Brytyjska historyczka i pisarka Lucy Adlington opisała historie młodych więźniarek Auschwitz-Birkenau. Kobiety, aby uniknąć śmierci, pracowały w „elitarnym salonie krawieckim”, czyli obozowej pracowni założonej przez żonę komendanta obozu Hedwig Hoss. Szyjąc modne ubrania dla nazistów, mogły uniknąć śmierci.

Praca ta nie była ukierunkowana tylko na potrzeby oficerów SS. Kobiety realizowały zamówienia dla żon oficerów, a szykowne stroje przygotowywane były również dla elit z Berlina. Pracownicami szwalni były młode, wykwalifikowane Żydówki. Ich praca była jedyną szansą na ocalenie.

Nie ukrywam, że historia opisana przez Lucy Adlington mocno mną wstrząsnęła. Świadomość, że człowiek czerpał korzyści z nieszczęścia drugiego człowieka, jest przejmująca. Nie ukrywam, że historia ta wywołała we mnie silne emocje. Jest to dla mnie niezrozumiałe! Nieakceptowalne! Myśl, że w czasach, w których więźniowie Auschwitz każdego dnia bali się o swoje życie, ich oprawcy „martwili” się jak szykownie się ubrać. I aby swym ubiorem zrobić efekt WOW, wykorzystywali drugiego człowieka. To niewiarygodne, wręcz rozrywające moje emocje na drobne kawałki. Czytałem wiele książek ukazujących historię obozowe. Ta opisana przez brytyjską pisarkę mocno mną wstrząsnęła.

Bez wątpienia autorka, w przygotowaniu tej książki wykonała kawał solidnej pracy. Liczne ilustracje oraz przypisy świadczą o tym, że książka ta jest wiarygodnym dokumentem, a brytyjska historyczka zadbała o każdy szczegół przedstawionej historii.

Lucy Adlington spotkała się z Panią Brachą Kohut, jedną z krawcowych z Auschwitz. Kobieta opowiedziała historię swoją oraz wielu innych kobiet, które wraz z nią pracowały w „elitarnym salonie krawieckim”. Nie ukrywam, że nie miałem świadomości o istnieniu takiego miejsca w Auschwitz. Dlatego też podziękowania należą się autorce książki.

Brytyjska pisarka ukazała historię, którą warto poznać. Historię, która wstrząsnęła mną do głębi. Ukazała podłość człowieka. Człowieka jako istoty, który sięgnął dna. A Wy koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Zdecydowanie polecam – lektura obowiązkowa!

Książka „Krawcowe z Auschwitz” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i Ska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…