Recenzje

Co to znaczny być Hongkończykiem?

„Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny” to reportaż dla czytelników ciekawych ludzi i świata. To książka, która pokazuje wiele kluczowych faktów. Dzięki nim możemy inaczej spojrzeć na kwestie dotyczące Hongkongu – jego mieszkańców oraz historii jakże bujnej i burzliwej.

Uwielbiam czytać reportaże. To one pozwalają poznać świat. Reportaże są niczym podróż, która ubogaca, pozwalając odkrywać świat. Mają one swój niepowtarzalny charakter.

Nie inaczej jest z repostażem Piotra Bernardyna. Autor w książce „Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny” ukazuje nam społeczność oraz charakter tegoż miejsca, oraz jej społeczności. Pan Piotr od dwudziestu lat pisze na tematy międzynarodowe. Dlatego też ta książka jest wiarygodnym źródłem informacji, nie tylko popartym liczną bibliografią, lecz przede wszystkim doświadczeniem autora w ukazywaniu miejsc i społeczności.

Książka ta jest doskonałym socjologiczno-społecznym kalejdoskopem. Autor ukazuje charakter metropolii, jej mieszkańców. Charakter jakże inny od polskiej mentalności. Dlatego też warto poznać tę społeczność. Dziennikarz ukazuje nam przebieg demonstracji, która miała miejsce w Hongkongu w 2019 roku. Ilustruje sto pięćdziesiąt lat historii Hongkongu. Jego mieszkańcy od lat zastanawiają się nad kwestią socjologiczno-społeczno-mentalną, związaną z tym – co to znaczny być Hongkończykiem?  Ważne, aby w tym temacie spojrzeć perspektywicznie, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli w ogóle takowa istnieje.

„Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny” to reportaż dla czytelników ciekawych ludzi i świata. To książka, która pokazuje wiele kluczowych faktów. Dzięki nim możemy inaczej spojrzeć na kwestie dotyczące Hongkongu – jego mieszkańców oraz historii jakże bujnej i burzliwej. Autor ukazał oblicze miasta, które nie zawsze jest takie, jakie mogłoby się nam wydawać. Nam – Europejczykom. To bardzo interesujący obraz, któremu warto się przyjrzeć. To również ciekawy głos, w który warto się wsłuchać.

Nie da się ukryć, że Piotr Bernardyn wykonał wspaniałą pracę. Dzięki niej polski czytelnik może z bliska przyjrzeć się społeczności hongkońskiej. Poczuć ten klimat. Ale przede wszystkim wzbogacić swoją wiedzę. Reportaż doświadczonego dziennikarza to doskonała lekcja geografii i historii. To wyjątkowa książka, która przybliża nam obraz metropolii i jej mieszkańców, którzy próbują odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule tej recenzji.

Książka „Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…