Budka Suflera ikona polskiego rocka.

Dzięki Wydawnictwu Prószyński i S-ka do rąk miłośników twórczości Budki Suflera trafiła wyjątkowa publikacja autorstwa Jarosława Sawica. „Budka Suflera – Memu miastu na do widzenia. Muzyka – miasto – ludzie” to niezwykła książka bogata w wiele informacji o muzycznej legendzie polskiego rocka. Na siedmiuset pięćdziesięciu stronach znajdziemy szczegółowy zapis twórczości muzycznej rockowych dinozaurów. Książka nie tylko wzbogacona jest historyjkami z życia muzyków, lecz również wieloma fotografiami, które starszym fanom Budki przywołują na myśl lata młodości, a tym nieco młodszym ukazują młodszy wizerunek autorów hitów, które nuciła cała Polska.

Ta pierwsza biografia zespołu jest niezwykle obszerną publikacją, którą każdy fan Budki Suflera mieć powinien. Myślę, że stanowi ona wartościowe dopełnienie muzycznej kolekcji miłośników tej muzyki. Jarosław Sawic napisał niniejszą biografię niesiony euforią pożegnalnego koncertu, który miał miejsce 18 września 2014 roku w Lublinie. Budka Suflera to bez wątpienia zespół wielopokoleniowy, to band, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.

Budka Suflera to giganci polskiego rocka, to muzyczna epoka, której wspomnienia zostały utrwalone w postaci ich muzyki oraz tej właśnie publikacji. To nie jest zwykła biografia, to nie jest taka sobie książka. To coś więcej. To skarb, to album, ale nade wszystko pomnik będący hołdem dla twórczości muzyków, których melodie rozpalały, rozpalają i będzie rozpalać. W ich wykonaniu nawet „CISZA” brzmi niczym cudowny dźwięk. Książkę czyta się z pełną ekscytacją obcowania z muzykami twarzą w twarz. Jest to zapewne wynikiem formuły jaką zastosował Jarosław Sawic bowiem napisana jest ona niejako w formie rozmowy Autora z muzykami. Biografia podzielona została na trzy części, z których każda odnosi się do innych aspektów działalności scenicznej zespołu.

MUZYKA – to rozdział podzielony dogłębnej i szczegółowej analizie utworów. Dowiadujemy się również szczegółów dotyczących ich powstawania. Wchodzimy w kulisy pracy twórczej nad tekstem oraz tworzeniem aranżacji muzycznej do wielu hitów Budki Suflera. Poznajemy również historię dyskografii, ale również możemy przyjrzeć się z bliska trasom koncertowym zespołu. MIASTO – to część poświęcona Lublinowi – miastu, w którym wykuwała się muzyczna legenda. W tym rozdziale mamy przyjemności między innymi, podróży wraz z Krzysztofem Cugowskim po peerelowskich knajpach Lublina, czy też możemy poznać magiczne miejsca będące twórczą inspiracją dla muzyków. Te dwa wspomniane utwory poznajemy w duchu i przy akompaniamencie hitów Budki Suflera bowiem są one zapisem historii piosenek będących wizytówką grupy.

Trzeci rozdział, LUDZIE – jest pewnego rodzaju życiorysem muzyków tworzących skład zespołu. Dzięki temu możemy jeszcze bliżej poznać Krzysztofa Cugowskiego, Romualda Lipkę, Tomasza Zeliszewskiego, Andrzeja Ziółkowskiego, Adama Sikorskiego, Jana Borysewicza, Romualda Czystawa, Felicjana Andrzejczaka, Marka Radulę, Andrzeja Mogielnickiego, Macieja Dejczera i Mieczysława Jureckiego. Nie bez powodu wymieniłem tych wszystkich muzyków. Chciałem uświadomić każdemu z nas, iż Budka Suflera to zespół tworzony przez wielu wybitnych muzyków, którzy po zakończeniu współpracy z zespołem tworzyli w wielu innych nie mniej znanych, jak choćby Maanam, Chłopcy z Placu Broni, Lady Pank, Golden Life, Bajm oraz Perfect. Myślę, że ta plejada polskich zespołów mówi sama za siebie. W tej części poznajemy nie tylko karierę artystyczną muzyków, lecz również ich pasje oraz życie prywatne. Bardzo ważną kwestią tej publikacji jest również ukazanie pierwiastka żeńskiego. A to za sprawą rozdziału „Warto Wierzyć Kobietom” w którym spotykamy się z twórczością Anny Jantar, Izabeli Trojanowskiej oraz Urszuli. Działalność muzyczna tych trzech Pań miała również ogromny wpływ i ważny aspekt w działalności Budki Suflera. Romuald Lipko wspomina między innymi ostatnie chwile Anny Jantar tuż przed wylotem piosenkarki do Stanów, w grudniu 1979 roku. Wspomina również współpracę z Izabelą Trojanowską – współpracę, której ukoronowaniem było wydanie longplaya „Iza”. Muzycy Budki nader miło wspominają współpracę z Urszulą – „Ulka zawsze zachowywała się jak normalna, rockandrollowa dziewczyna. Była dla nas świetną kumpelą. Można było z nią pogadać o wszystkim: od muzyki po seks”. Ta pierwsza w historii autoryzowana biografia zespołu, to obszerne kompendium wiedzy o muzykach, którzy poprzez swoje kompozycje na stałe wkomponowali się do muzycznej świadomości milionów Polaków. A niniejsza publikacja jest pomnikiem, hołdem, wyrazem uznania dla muzyki, która już na zawsze będzie w naszych sercach. Jarosław Sawic, publicysta muzyczny, który również pochodzi z Lublina stworzył wyjątkową biografię, będącą jednocześnie albumem twórczej kompilacji zespołu, który można określić mianem ikony polskiej muzyki rockowej.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments