Recenzje

Złamana tradycja

Książka „Dwóch Papieży” autorstwa Anthony’ego McCartena ukazuje kulisy wydarzeń, które wstrząsnęły współczesnym światem. 11 lutego 2013 roku została złamana siedemsetletnia tradycja. Papież Benedykt XVI wystosował oświadczenie o abdykacji, zachowując jednocześnie dożywotni tytuł papieża seniora. Informacja ta spadła na opinię publiczną jak grom z jasnego nieba. Pojawiało się wiele spekulacji, rodziło mnóstwo domysłów na temat sytuacji panującej w Watykanie. Decyzja Benedykta XVI uruchomiła machinę poszukiwania kolejnego przywódcy Kościoła Katolickiego. Konklawe śledzone było przez media na całym świecie. Anthony McCarten dokonuje próby zilustrowania tych historycznych dni.

Na pierwszych strona książki poznajemy kapłańską drogę Josepha Ratzingera, człowieka kierującego się w swym życiu zasadami, które sam postanowił złamać. Tym bardziej decyzja ta wywołała wiele plotek. Benedykt był usposobieniem człowieka twardo skupionym na zasadach. Z kolei Jorge Bergoglio jest reformatorem, którego zasady pod wieloma względami są przeciwieństwem Benedykta. Wprowadził znacznie „luźniejszą” politykę w kierowaniu Kościołem. Na łamach tej książki poznajemy sekrety konklawe, w wyniku którego papieżem został Bergoglio, jezuita, argentyński kardynał, który przyjął imię Franciszek. Wówczas ścierały się dwie doktryny, mające różne wizje na przyszłość Kościoła. Widoczna była walka między tradycją a postępem.

Za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej, nowy papież wybrany został w czwartym tajnym głosowaniu. W książce przeczytać możemy biografie Ratzingera i Bergoglio. Poznajemy również sylwetki kandydatów, którzy podczas wyboru na papieża byli czołowymi faworytami. Konserwatyści, reformatorzy, a także kandydaci środka ścierali się o objęcie władzy. „Dwóch Papieży” to bez wątpienia książka, podejmująca tematy, które Kościół Katolicki chciałby zmieść pod dywan. Ukazuje współczesne problemy, z którymi się boryka, kwestie molestowania seksualnego, czy też sprawy związane z przekazaniem władzy. Społeczność była pełna dopytywań, jak teraz wyglądać będzie kształt Kościoła, w którą stronę będzie podążał i jak kształtować będzie się nauka płynąca z jego przekazu. Książka jest intrygującym przekazem tego, jak dwie różne osobowości, dwa różne podejścia sprawowania władzy widoczne były w stolicy apostolskiej. Anthony McCarten rzetelnie ilustruje nam, te wydarzenia, które ukształtowały obecną politykę Watykanu. Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu, gdyż jest ona ciekawym i bogatym źródłem informacji, o wydarzeniach, które we współczesnej historii odcisnęły wyraźne piętno, zmieniając jej kształt oraz kierunek drogi, którą obrał Kościół. Czy jest on właściwy, czy nie? Decyzję pozostawiam każdemu z Wam. Zapewne lektura tej książki, pomoże Wam odpowiedzieć na nurtujące Was pytania. Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy https://marginesy.com.pl/

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…