Los emigranta
„Ziemia Wróżek” to powieść nienachalna, nienarzucająca toku myślenia autora, co sprawia, że czytelnik poznający historię może wyrobić sobie własne zdanie na temat emigracji, która niesie ze sobą różne odcienie, w zależności od człowieka, od jego sposobu myślenia, postrzegania otaczającego go świata.
Czym jest emigracja? Jakie emocje czuje emigrant, gdy życie zmusza go do opuszczenia swojego rodzinnego miasta, swojego kraju, swoich bliskich? Co czuje, gdy na nowo układa sobie życie w nowym, nieznanym miejscu z nowymi, dopiero co poznanymi ludźmi, którzy wzrastali w innej kulturze. I właśnie myśląc zaś o tej kulturze, jakie mechanizmy zachodzą w psychice emigranta, który poznaje kulturę nowej ziemi? Te i jeszcze wiele innych pytań krążyło w mej głowie podczas czytania książki Krystiana Ławreniuka pt. „Ziemia Wróżek”.
Autor w debiutanckiej książce zaprasza nas do dyskusji, rozważań na temat losu emigranta. Co ważne nie czyni tego w sposób depresyjny, lecz zerka na tę kwestię z perspektywy lekkości bez zbędnej frustracji na sytuację bohatera. Można odczuć, że emigrację przyjmuje z akceptacją, spokojem, realizmem. Co ważne Krystian Ławreniuk właśnie poprzez ten realizm opisuje tę historię jakby nie była dziełem jego wymysłu, lecz historią z jego życia. Autor całym sobą wczuł się w sytuację bohatera, dzięki czemu czytelnik może jeszcze pełniej, prawdziwiej chłonąć tę lekturę.
„Ziemia Wróżek” to powieść nienachalna, nienarzucająca toku myślenia autora, co sprawia, że czytelnik poznający historię może wyrobić sobie własne zdanie na temat emigracji, która niesie ze sobą różne odcienie, w zależności od człowieka, od jego sposobu myślenia, postrzegania otaczającego go świata. I właśnie taki sposób przedstawienia tej historii przez Krystiana Ławreniuka czyni tę książkę nienatarczywą w przedstawianych poglądach, szanującą punkt widzenia każdego, kto po nią sięgnie.
Pragnę dodać, że „Ziemia Wróżek” nie jest historią o emigracji, nie jest utyskiwaniem na temat beznadziejności sytuacji emigranta. Jest opowiedzeniem przygody, podróży życia, dzięki, której jej bohater, jak i również my – czytelnicy, możemy spojrzeć na swoje życie z całkiem innej perspektywy. Spojrzeć, aby zauważyć bowiem Krystian Ławreniuk otwiera oczy, sprawiając, że dostrzegamy to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka, to, co nienamacalne przy pierwszym zetknięciu. Dlatego też ważne jest to, aby sięgnąć po tę książkę i otworzyć się na poznanie multikulturowej historii.
Książka „Ziemia Wróżek” ukazała się nakładem KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów