Recenzje

Jawa czy sen?

„Sen nocy letniej” to jeden z wielu dzieł Williama Shakespeare’a, które warto przeczytać. Dziś dzięki Wydawnictwu Bukowy Las możemy ponownie sięgnąć po tę książkę. Książkę w pięknym wydaniu z przekładem Macieja Słomczyńskiego, jedynego tłumacza, który przełożył wszystkie dzieła Shakespeare’a na język polski.

Recenzowanie dzieł Williama Shakespeare to nie tylko przyjemność. To, coś więcej. To dzielenie się emocjami z lektury dzieł światowej literatury. Angielski dramaturg – jego utwory są ponadczasowe. Są klasyką, która wniosła wiele wartości do literatury, do słowa pisanego. Lektura książek Shakespeare’a to obcowanie z literaturą wysoką, ambitną.

„Sen nocy letniej” to jeden z wielu dzieł pisarza, które warto przeczytać. Dziś dzięki Wydawnictwu Bukowy Las możemy ponownie sięgnąć po tę książkę. Książkę w pięknym wydaniu z przekładem Macieja Słomczyńskiego, jedynego tłumacza, który przełożył wszystkie dzieła Williama Shakespeare’a na język polski.

„Sen nocy letniej” to komedia, w której jawa łączy się ze snem. Przenikają się tak bardzo, że czytając tę książkę, wędrujemy do świata komedii z elementami lirycznymi. Zasiadając do lektury tej książki, odbywamy podróż do starożytnych Aten. W noc świętojańską stajemy się świadkami przygotowań do ślubu Tezeusza i Hipolity. Całe miasto angażuje się w to wydarzenie. Z tej okazji mieszkańcy chcą wystawić spektakl.

Naszą czytelniczą ciekawość wzbudzi również, to, co wydarzy się w życiu trzech par kochanków. Hermia i Lysander, Helena i Demetriusz oraz Oberon i Tytania przeżyją szaloną noc. Noc pełną niespodziewanych wydarzeń, które pozostaną w pamięci czytelników. A powstałe komplikacje między nimi sprawią, że nie oderwiemy się od lektury.

„Sen nocy letniej” nie tylko rozbawi czytelnika. Da również wiele refleksji. William Shakespeare doskonale łączy komedię z liryką. Ale i nie tylko, ponieważ dzięki leśnym duchom i elfom poczujemy fantastyczny klimat, dzięki któremu będziemy zastanawiać się, co jest jawą a co snem? Pewne jest to, że dzięki tej książce nie zmrużycie oczu, dopóty, dopóki nie dotrzecie do sceny finałowej tej historii.

Nie ukrywam, że „Sen nocy letniej” to komedia wyjątkowa. Styl, klimat oraz splot nieoczekiwanych wydarzeń to mocne punkty dzieła Williama Shakespeare’a – pisarza i dramaturga, którego twórczość jest ponadczasowa. Każde kolejne pokolenia zaczytują się w książkach pisarza. I myślę, że następne również chętnie będą po nie sięgać. „Sen nocy letniej” to książka, którą należy przekazywać z pokolenia na pokolenie.

Książka w pięknym, nowym wydaniu ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…