Historia skrywana na dnie szafy.

Ci, którzy znają twórczość Sabiny Waszut doskonale wiedzą, iż Autorka wkłada w swe powieści wiele serca, pisarskiej wrażliwości oraz szacunku do czytelnika. Historia, którą poznajemy na łamach najnowszej powieści udowadnia nam, iż Pani Sabina dba o każdy detal tworzonej fabuły. Nie tylko kreatywność twórcza, lecz również delikatność literackiego języka Autorki sprawia, że poznawana historia przylega do nas, łącząc się z naszą wrażliwością. „Narzeczona z getta” to wyjątkowa książka o miłości w latach wojennych. Powieść, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Książnica, inspirowana jest prawdziwą historią miłosną z czasów II wojny światowej. Sabina Waszut doskonale ubrała ja w fabularne szaty, dając czytelnikowi wyjątkowe chwile podczas poznawania owej historii. Autorka zaprasza nas do poznania historii Barbary i Sary, dwóch kobiet, które połączyła stara szafa. Jakie tajemnice ukryte są za drzwiami przedwojennej szafy? Czy otworzycie jej drzwi, by znaleźć klucz do zagadki przeszłości? Czy starczy Wam odwagi, by towarzyszyć kobiecie w odkrywaniu zatartych kart wojennej historii?

Warto sięgnąć po tę powieść, by móc wraz z Basią odkrywać tajemnice i uporać się z demonami przeszłości. A co najważniejsze możemy poznać miłosne losy bohaterów, które wojenna rzeczywistość postawiła przed wielką próbą. Próbą, która dowiodła jak wielka może być potęga miłości. Miłości, która w obliczu tragedii zwyciężą siłą uczucia. Barbara, to młoda farmaceutka, którą dręczą wyrzuty sumienia z dzieciństwa. Dziewczyna obarcza się winą za tragiczną śmierć swoje siostry. Pewnego dnia urządzając swoje mieszkanie trafia do mieszkanki Katowic, która na strychu ma starą przedwojenną szafę. Młoda kobieta oczarowana antykiem, otrzymuje go od staruszki. I tak za sprawą tajemniczego mebla trafiamy do Sławkowa i Pana Mikołaja, pasjonata historii, który wtajemnicza Barbarę w historię właścicieli owej szafy. Kobieta poznaje losy Sary Morgenstern, młodej żydówki, która z wzajemnością zakochała się w Janku Kowalskim, katoliku. Czy taka miłość ma prawo istnieć? A jeśli tak czy przetrwa wojenną rzeczywistość? Jak się okazuje próba, przed którą stanęła dwójka zakochanych nie będzie dla nich łatwa. Barbara poznając przedwojenną historię znajduje w niej siłę do stawienia czoła swoim bolączkom, które spędzają sen z jej powiek. Dręczona wyrzutami sumienia, nie może w pełni cieszyć się z każdego dnia.

Sabina Waszut doskonale połączyła dwa światy i dwie historie. Nie tylko poznajemy miłosną historię, czy też współczesne losy Barbary. Na kartach tej powieści mamy możliwość przeczytać wiele informacji na temat żydowskich zwyczajów. Dzięki temu możemy poznać Ich religię oraz kulturę. Poznajemy również dzieje Żydów z Zagłębia Dąbrowskiego. Sabina Waszut zapewniła swoim czytelnikom niezwykłą i emocjonującą podróż, uzmysławiając nam, iż uczucie miłości niezależnie od przynależności społeczno-kulturowej, przeciwności losu oraz wojennej rzeczywistości jest w stanie zwyciężyć. Potęga tego uczucia ma ogromną moc. Podobnie wielka siła drzemie na kartach powieści Sabiny Waszut. Zatem niczym główna bohaterka otwierająca starą szafę otwórzcie karty „Narzeczonej z getta” i dajcie porwać się tej jakże wzruszającej historii. Być może i Wy dzięki tej historii, tak samo jak główna bohaterka znajdziecie w sobie siłę do zmierzenia się z własnymi lękami i demonami z przeszłości, by móc w pełni czerpać z życia tu i teraz. Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica https://publicat.pl/ksiaznica.

Dodaj komentarz