Recenzje

Doceń to, co masz

„Komnata głodu i chłodu” to książka nie tylko z ciekawą fabułą. To przede wszystkim pouczająca historii przepełniona przemyśleniami. To zbiór przemyśleń, które niech będą dla nas przestrogą i nauką, aby historia się nie powtórzyła. Debiutancka książka Magdy Chruścińskiej jest tą, po którą warto sięgnąć.

Po przeczytaniu debiutanckiej książki Magdy Chruścińskiej w naszym umyśle rodzi się wiele refleksji. Tą najważniejszą u mnie była myśl, aby doceniać to, co mamy, aby cieszyć się tym, co daje nam życie. A te nie zawsze bywa łaskawe, nie zawsze los obdarza nas pomyślnością. Jednak to, co najważniejsze dziś możemy żyć w poczuciu bezpieczeństwa, wolności, której nie mogli zaznać żyjący w czasach II wojny światowej.

„Komnata głodu i chłodu” to książka, która bez wątpienia trafia do naszej świadomości, która dobitnie ilustruje ogrom zła, jakiego doświadczyli ludzie w tamtych czasach. Autorka w bardzo zręczny i ciekawy sposób zestawiła dwie perspektywy czasowe. Lata wojenne oraz obecne pokazują jak dzisiejsze problemy młodzieży są niczym, w porównaniu z tym czego doświadczali ludzie podczas wojny. Walka o każdy kawałek chleba, o każdą kroplę wody, w porównaniu z tym jak dziś marnotrawimy żywność, to zestawienie dwóch jakże innych światów. Jednak to uświadamia nam, że dziś nie doceniamy zdawałoby się podstawowych rzeczy, które w czasach wojny są górą nie do zdobycia. Jak dziś nie dbamy o relacje ludzkie, jak łatwo się poddajemy, mając znacznie bezpieczniejsze i dogodniejsze warunki.

Magda Chruścińska uświadamia nam również, jak dziś pomimo wielu wygód, jesteśmy słabi i krusi. „Komnata głodu i chłodu” ukazana jest jakoby z perspektywy Krystyny, uczennicy trzeciej klasy liceum. Pewnego dnia podczas miłosnej schadzki z chłopakiem, na strychu znajduje pamiętnik. Jak się okazuje zawarte są w nim zapiski Wiktorii, jej prababki, która w czasie II wojny światowej przebywała w piwnicy, w miejscu ciągłego chłodu. A brak wyżywienia i możliwości zdobycia go potęgował ciągłe uczucie głodu. Na kartach tej książki poznajemy losy kobiety, która doświadczyła wiele zła. Odnalezienie i ocalenie przez brata wywołało we mnie ogromne wzruszenie.

Jak już wspomniałem fabuła przeplatana jest historią wojenną oraz tą współczesną. Dlatego też „Komnata głodu i chłodu” to książka nie tylko z ciekawą fabułą. To przede wszystkim pouczająca historii przepełniona przemyśleniami. To zbiór przemyśleń, które niech będą dla nas przestrogą i nauką, aby historia się nie powtórzyła. Debiutancka książka Magdy Chruścińskiej jest tą, po którą warto sięgnąć. Dlatego też Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Manufaktura Słów.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…