Wywiady

3 Szoty z Moniką Koszewską

…Moja twórczość jest skierowana do czytelników, którzy poszukują lektur dostarczających nie tylko rozrywki, ale również wiedzy. W powieściach obyczajowych, biografiach fabularyzowanych, historycznych opartych na faktach, kryminałach oraz książkach dla dzieci splatam wątki fabularne z głębokimi, ważnymi społecznie tematami…

Czyt-NIK: „Andrzej Kowerski – szpieg bez cienia”, to bez wątpienia powieść sensacyjna, szpiegowska, na kartach której ukazuje Pani historię człowieka niezłomnego, który wpłynął na bieg II wojny światowej. Skąd zrodził się pomysł na ukazanie biografii tej właśnie postaci historycznej?

Monika Koszewska: Pomysł na ukazanie biografii Andrzeja Kowerskiego w powieści „Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia” zrodził się z fascynacji jego życia. Fakt, że był partnerem w życiu prywatnym i zawodowym Krystyny Skarbek, o której mowa w mojej wcześniejszej książce „Niepokorna, niezłomna Krystyna Skarbek”, która cieszy się uznaniem wśród czytelników i historyków, spowodował, że nie mogłam przejście obok tej postaci obojętnie. Kowerski był nie tylko bohaterem wojennym, ale także człowiekiem o niesamowitym harcie ducha i odwadze. Zdeterminowanym patriotą, który pomimo przeciwstawnością losu nigdy się nie poddał. Jego życie to materiał na bestsellerową powieść. Co więcej, mieszkał zaledwie 21 kilometrów od mojego dziadka. Nie miałam wyjścia, musiałam napisać tą powieść J

Czyt-NIK: Czytelnik, który sięgając po Pani najnowszą książkę, weźmie udział w tajnych misjach, pozna kulisy wojennych działań. Proszę zdradzić, dlaczego warto przeczytać powieść „Andrzej Kowerski – szpieg bez cienia”?

Monika Koszewska: „Andrzej Kowerski, szpieg bez cienia”, to nie tylko fascynująca opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych bohaterów II wojny światowej, ale także głęboka analiza człowieka, którego życie było pełne dramatycznych zwrotów, odważnych decyzji i nieoczekiwanych przygód.

Andrzej Kowerski, urodzony w polskiej rodzinie ziemiańskiej, od najmłodszych lat był związany z wojskowością i patriotyzmem. Już jako młody chłopak przeżył doświadczenia, które mogłyby złamać niejednego człowieka – jak dramatyczna walka z lawiną w Tatrach, z której cudem uszedł z życiem czy utrata części nogi, po postrzale przez przyjaciela. Te wydarzenia kształtowały jego niezłomny charakter i przygotowywały na jeszcze większe wyzwania, które miały dopiero nadejść.

Książka prowadzi nas przez kolejne etapy życia Kowerskiego – od czasów jego edukacji, poprzez trudne lata międzywojenne, aż do momentu, gdy jako szpieg walczył z nazistami. Jego działalność wywiadowcza była pełna niebezpieczeństw, a jego odwaga i spryt sprawiły, że stał się postacią legendarną. Starałam się z niezwykłą precyzją opisać misje, w których brał udział, w tym niezwykle ryzykowne operacje w okupowanej Europie.

Nie zabraknie tu również osobistych dramatów i dylematów moralnych, które towarzyszyły Kowerskiemu na każdym kroku. Jego życie to nieustanna walka – zarówno na froncie, jak i z własnymi słabościami. Przedstawiałam Kowerskiego nie tylko jako bohatera, ale również jako człowieka z krwi i kości, zmagającego się z lękami, stratą i samotnością.

Książka ta to także opowieść o lojalności, przyjaźni i miłości w czasach wojny. Kowerski nawiązywał relacje, które były zarówno jego siłą, jak i źródłem cierpień. Jego związek z Krystyną Skarbek, (Christine Granville), również szpiegiem, jest jedną z najbardziej poruszających historii miłosnych tego okresu – pełną pasji, ale także napięcia i niebezpieczeństw. W książce nie zabrakło scen miłosnych. Jeden z czytelników, mężczyzna napisał „Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani wiedzy – dużo się z tej książki nauczyłem. Bardzo podoba mi się to, że tak szczegółowo wszystko Pani opisała, powołując się przy tym na konkretne wydarzenia historyczne. Widać, że ma Pani bardzo rozległą wiedzę historyczną, więc mam nadzieję, że czytelnicy to docenią! No i dobrze wplotła Pani w tekst wątek miłosny!

Dołożyłam wszelkich starań, aby połączyć elementy sensacyjne z głęboką refleksją nad ludzką naturą i sensem poświęcenia. Czytając tę książkę, czytelnik zanurzy się w pełen napięcia świat szpiegów, odkrywając przy tym nie tylko nieznane epizody z historii, ale także uniwersalne prawdy o ludzkiej odwadze i determinacji. To opowieść, która zostanie z czytelnikami na długo po zamknięciu ostatniej strony, skłaniając do refleksji nad tym, jak wiele możemy osiągnąć, gdy staniemy w obliczu największych wyzwań.

Pisząc tą książkę opierałam się na szerokiej dokumentacji i badaniach, stworzyłam ważne świadectwo historyczne, które pomaga zrozumieć skomplikowane losy Polski w XX wieku. Książka ta jest wartościową lekturą zarówno dla tych, którzy interesują się historią wywiadu jak i dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać dramatyczne wydarzenia II wojny światowej i rolę, jaką odegrali w nich Polacy.

Czyt-NIK:  „Andrzej Kowerski – szpieg bez cienia”, to zdecydowanie powieść, którą polecić można miłośnikom sensacji i historii. Pani twórczość jest jednak wielogatunkowa. Proszę zdradzić, jakiej grupy odbiorców skierowana jest Pani twórczość.

Monika Koszewska: Moja twórczość jest skierowana do czytelników, którzy poszukują lektur dostarczających nie tylko rozrywki, ale również wiedzy. W powieściach obyczajowych, biografiach fabularyzowanych, historycznych opartych na faktach, kryminałach oraz książkach dla dzieci splatam wątki fabularne z głębokimi, ważnymi społecznie tematami. Moje książki charakteryzują się lekkością stylu i analizą ludzkich emocji, poruszają trudne, aktualne tematy takie jak pracoholizm, mobbing, depresja, kryzysy rodzinne, przemoc, samobójstwa. Posiadam dar do łączenia głębokich refleksji z subtelnym humorem.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…