Recenzje

Zapraszam do Janowa

Każdy człowiek w swoim życiu powinien wiedzieć dwie rzeczy – dokąd zmierza i skąd pochodzi. Dlatego tak ważne jest poznawanie historii swojego miejsca, odkrywanie korzeni swoich przodków. Dzięki temu tradycja nie zanika, a jest kultywowana z pokolenia na pokolenie. Ma to ogromne znaczenie dla nas, jak i dla następnych pokoleń. Poznając historię przodków, możemy wiele się nauczyć. Czerpać z jej mądrości. Skok cywilizacyjny zmienia obraz nas i otaczającego nas świata. Ważne byśmy w tym postępie patrzyli w przyszłość nie zapominając o przeszłości, abyśmy nie zapominali jak kształtowała się historia naszych przodków oraz miejsca w którym żyjemy.

Działające w naszym regionie Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych doskonale wie jak nie tylko podtrzymywać tę historię, lecz również jak przekazywać ją nam oraz naszym przyszłym pokoleniom. Pod koniec października odbyła się premiera książki „Janów wczoraj i dziś”. Ta bogato ilustrowana publikacja jest prawdziwą kopalnią wiedzy o jednej z dwudziestu dwóch dzielnic Katowic. Książka ukazująca historię prawie 300-letniego Janowa podzielona jest na trzy części, w których poznajemy jego przeszłość. Ta publikacja to nietypowy przewodnik turystyczny, który zaprasza nas na spacer po dzielnicy stolicy górnego śląska. Poprzez „historię mówioną” poznajemy konkretne miejsca, ale także i ludzi z nim związanymi.

Taka forma przekazu to drogocenna lekcja historii, która Ślązakom przypomina o ich korzeniach, a mieszkańcom innych województw przybliża prawdziwy i jakże bogaty obraz Janowa. Bohaterami są tutaj mieszkańcy, którzy dzieląc się kawałkiem swojego życia, swoich wspomnień o rodzinnych opowieściach niejako zapraszają nas do swojego świata. Świata, który inspiruje, więc warto przyjąć to zaproszenie, by poczuć klimat tego miejsca. Proszę mi wierzyć, po przeczytaniu tej książki mogę zapewnić Was, że jest on wyjątkowy. A tworzą go nie tylko miejsca, które poznajemy, lecz przede wszystkim ludzie, którzy z pokolenia na pokolenie pracowali na jego obraz. Warto poprzez to świadectwo, kultywować tradycje, które w Janowie przekazywane są od pokoleń. „Janów wczoraj i dziś” to cztery ciekawe rozdziały.

W pierwszym poznajemy historię Janowa, jego początki. Dowiadujemy się jak powstawał przemysł, jakie były początki górnictwa i wiążące się z tym zmiany społeczne oraz administracyjne. Okres międzywojenny oraz II wojna światowa o czym przeczytać możemy, to czas ogromnego ożywienia społecznego w Janowie. W drugim rozdziale, autorzy zapraszają nas na spacer po Janowie. Dziesięć wyjątkowych miejsc opisanych na łamach tej książki zachęca, do przyjechania i poznania. Historia mówiona, to trzeci rozdział, który jest niezwykle cennym źródłem wiedzy o przeszłości. Tutaj ośmiu mieszkańców podzieliło się swoimi osobistymi przeżyciami, które wiążą się z Janowem. To żywe świadectwo tego, jak kształtowało i kształtuje się życie wśród mieszkańców tej dzielnicy. Czwarty ostatni rozdział to fotoreportaż ukazujący Janów z perspektywy przeszłości i teraźniejszości, ale także ze spojrzeniem w przyszłość. Zestawienie obrazu Janowa z wczoraj i dziś stanowi ciekawą kompozycję całego obrazu tego miejsca. Ta książka jest niezwykle cenna, ponieważ pokazuje historię naszych przodków, dzięki czemu z jej mądrości możemy czerpać w teraźniejszości. Słowa uznania i podziękowania należą się Stowarzyszeniu Fabryka Inicjatyw Lokalnych, które włożyło wiele serca, pasji oraz zaangażowania, które zaowocowało powstaniem tej książki. Ten nietypowy przewodnik to już trzecia tego typu publikacja, która ukazała się dzięki Stowarzyszeniu. Dwie wcześniejsze „Kleinfeld. Wielki historie na Małym Polu”, (część Śródmieścia Bytomia), oraz „Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku”, ukazują wyjątkowość tych miejsc na mapie Śląska. Wszystkie książki są dostępne w wersji elektronicznej na stronie: http://www.fil.org.pl/pl/biuro-prasowe/pobierz. Za egzemplarz „Janów wczoraj i dziś” serdecznie dziękuję Małgorzacie Krakowiak, która jest pomysłodawczynią i redaktorem wszystkich trzech przewodników.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…