Recenzje

W świecie (dez)informacji

Sander van der Linden w książce „Fake news” pokazuje nam jak za pomocą opracowanych przez jego zespół mechanizmów oddzielić prawdę od fikcji, a tym samym uodpornić siebie na destrukcyjną moc dezinformacji, która często sieje popłoch, panikę.

Każdego dnia nasz mózg bombardowany jest setkami informacji. Środki masowego przekazu prześcigają się w przekazywaniu informacji. W imię klikalności. Oglądalności. Popularności. Pytanie tylko, na ile te informacje są sprawdzone, rzetelne. To sprawia, że często zastanawiam się nad jakością dziennikarstwa, które dziś ze względu na chaos niekoniecznie ma taką wiarygodność jak to było kiedyś. Dziś każdy z nas może być dziennikarzem, lecz warto zadać sobie pytanie, na ile jest ono rzetelne, prawdziwe? Jak oddzielić prawdę od fałszu? Jak odnaleźć się w świecie, który z każdej strony karmi nas wiadomościami? Jak poradzić sobie w świecie dezinformacji? Jak rozpoznać fake newsy?

Tego dowiemy się z lektury książki napisanej przez holenderskiego psychologa społecznego, który specjalizuje się w badaniach nad fałszywymi informacjami, dezinformacją, psychologią wpływu, negocjacją przekazu nauki i mechanizmami perswazji. Sander van der Linden w książce „Fake news” pokazuje nam jak za pomocą opracowanych przez jego zespół mechanizmów oddzielić prawdę od fikcji, a tym samym uodpornić siebie na destrukcyjną moc dezinformacji, która często sieje popłoch, panikę. To właśnie dezinformacja może zasadniczo zmienić postrzeganie otaczającego nas świata, a tym samym wypaczyć nasze reakcje, zachowania. Ważne, aby nie przejęła ona nad nami kontroli, lecz abyśmy sami potrafili uodpornić się na jej negatywne skutki.

Psychologiczne uodpornienie przeciwko dezinformacji jest kluczem do tego by tak właśnie było. Kluczem, który posiada Sander van der Linden. A dziś dzieli się nim z nami na kartach swej książki „Fake news”. Ważne, aby po nią sięgnąć i dopasować dobór wiadomości, które będziemy potrafili rozdzielić na dwie kategorie: prawda, fałsz. Dzięki temu będziemy mieć wiarygodny, prawdziwy obraz świata. Autor ze szczególną wnikliwością, drobiazgowością analizuje mechanizmy mające na celu przeciwdziałać negatywnemu wpływowi fałszywych informacji. Dzięki tej książce będziecie potrafili wyczuć co jest prawdą, a co fałszem. Szczerze polecam.

Jak nasz mózg oddziela fakty od fikcji? W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus dezinformacji? Jak go powstrzymać? Czym jest trolling? Jak zaszczepić się przeciw technikom dezinformacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziemy w książce „Fake news”. Proszę mi wierzyć, że ta recenzja napisana jest w oparciu o lekturę książki, która zawiera prawdziwe informacje. Dlatego też możecie być pewni, że zasiadając do jej czytania do Waszej świadomości napływać będą informację pozbawione fałszu, dezinformacji. A ja pragnę poinformować Was, że umieszczam tę książkę na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek.

Książka „Fake news” ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…