Recenzje

Dramatyczna miłość

„Romeo i Julia” to historia wielkiej i głębokiej miłości. Miłości dramatycznej. To klasyka światowej literatury, która od pokoleń zdobywa serca czytelników. Mimo upływu lat jej przesłanie nie traci na wartości, lecz porusza każdego, kto pozna historię dwojga zakochanych ludzi.

Miłość ma wiele odcieni. Potrafi uskrzydlać, unosić. Niestety ma ona również swoje dramatyczne oblicze. William Shakespeare ukazuje nam jej czarne barwy. I choć Romeo i Julia kochali się miłością ogromną ich historia, była dramatyczna, pozbawiona happy endu. Myślę, że wielu z nas (jeśli nie każdy) doskonale zna ich historię. Dziś dzięki Wydawnictwu Bukowy las i przekładowi Macieja Słomczyńskiego możemy ponownie przeczytać tę historię, jakże dramatyczną, poruszającą ukazującą głębię miłości.

Początkowo Romeo Montecchi nie żywił uczucia miłości wobec Julii Capuleti. Zakochany był w Rozalinie, która ze względu na śluby czystości nie odwzajemniała miłości Romea. Ten za namową przyjaciół udaje się na bal do Kapuletich. Tutaj poznaje Julię, w której zakochuje się, odsuwając na bok uczucie do Rozaliny. Jak się okazuje rodzina Julii zorganizowała bal, który miał być próbą wydania córki za Parisa, krewnego księcia Werony. Niestety plany rodziny palą na panewce. W ogrodzie Kapuletich jesteśmy świadkami pierwszych romantycznych uniesień. Młodzi postanawiają wziąć ślub. Największą przeszkodą na drodze do ich szczęścia jest fakt, iż rody Montecchich i Capuletich są zwaśnione. Żadna ze stron nie zgodzi się, aby ich dzieci połączyła miłość. Wkrótce brat Wawrzyniec udziela im ślubu. Czy ślub zdoła pogodzić zwaśnione rody? Niestety to dopiero początek tragedii.

„Romeo i Julia” to historia wielkiej i głębokiej miłości. Miłości dramatycznej. To klasyka światowej literatury, która od pokoleń zdobywa serca czytelników. Mimo upływu lat jej przesłanie nie traci na wartości, lecz porusza każdego, kto pozna historię dwojga zakochanych ludzi. Ludzi, którzy pomimo przeciwności nie bali się swego uczucia. Byli gotowi poświęcić wiele. Julia postanowiła wypić napój, który sprawi, że przez czterdzieści dwie godziny będzie uśpiona. Dzięki temu rodzina miała myśleć, że Julia odeszła z tego świata. Wówczas Romeo miał skraść Julię z grobu, aby uciec i móc cieszyć się miłością do końca życia. Niestety nie było im to dane. Zapłacili najwyższą cenę.

William Shakespeare stworzył historię o miłości. Historię piękną, choć tragiczną. Uświadamia nam, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić w imię miłości. Zdecydowanie polecam Wam lekturę książki „Romeo i Julia”. Jeśli już ją czytaliście, to warto po latach do niej powrócić. Jeśli jednak lektura ta jest dopiero przed Wami, to nie wahajcie się ani chwili, tylko sięgnijcie po to dzieło.

Książka w nowym, wyjątkowym wydaniu ukazała się nakładem Wydawnictwa Bukowy Las

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…