Recenzje

Wysocki – legenda za życia.

Władimir Wysocki to bez wątpienia postać nietuzinkowa, niemożliwa do skopiowania jego talentu muzycznego i aktorskiego. Ałła Demidowa w biografii artysty zatytułowanej „Mój Wysocki” przedstawia nam bogaty obraz twórczości rosyjskiego pieśniarza, poety i aktora. Autorka tej publikacji pokazuje jednego człowieka wielu talentów. Poznając dorobek artystyczny Wysockiego możemy potwierdzić opinię autorki, iż artysta ten stał się legendą za życia. Natomiast „po śmierci Władimira Wysockiego jego imię otrzymują szczyty górskie, nowa planeta, ulice, statki oceaniczne, teatry”. Ałła Demidowa z pieczołowitą starannością ukazuje nam fenomen Jego popularności. Udowadnia nam również, iż Wysocki uznawany był za autorytet w świecie kultury. I nie ma się co dziwić, dorobek jaki płynie z Jego twórczości pozwala nadawać temu artyście takie tytuły.

Władimir był charyzmatyczny oraz autentyczny, dzięki czemu potrafił poruszać tłumy. Tak samo ta publikacja porusza jego miłośników, ale i nie tylko. Jest ciekawą lekturą dla każdego, nawet jeśli nie było nam dane żyć w czasach twórczości Wysockiego. Dzięki tej książce mamy niebywałą przyjemność poznać wyjątkową postać świata kultury, a przez to sięgnąć do piosenek czy filmów ukazujących geniusz Artysty. Film, teatr, muzyka, poezja to domena twórczości Wysockiego. Autorka tej książki zadbała o przedstawienie każdego aspektu z dorobku artystycznego człowieka wielu talentów. Jego twórczość poetycka cieszyła się wielkim uznaniem w oczach miłośników, bowiem „gdy czyta się jego wiersze i teksty piosenek, uderza obfitość bogatych i wyrazistych strof poetyckich”. Wysocki jak sam o sobie mówił jest „rdzennym moskwianinem” a całego siebie wyraża poprzez swoje kreacje filmowe i teatralne. Autorka tej biografii zadbała o przedstawienie nam każdego szczegółu z życia artysty. Poznajemy jego losy od pierwszych dni życia, poprzez pracę nad wykuwaniem talentu, aż do szczytu sławy. Poznajemy fakty z pracy w Teatrze na Tagance.

To co dodaje tej książce ogromnego waloru to wypowiedzi bliskich przyjaciół i krewnych Wysockiego. Wspominają oni życie artysty, ukazując jego twórczy talent, ale również ludzką twarz. Możemy wczytać się w słowa matki, Niny Wysockiej, ojca Siemiona. Poznajemy również opinię przyjaciół artysty: Władimira Akimowa, Igora Kochanowskiego, Arkadija Swiderskiego czy Artura Makarowa. Dzięki autorce tej publikacji możemy również zaznajomić się z tym jakimi opiniami Wysockiego darzą także inni artyści. Mam tu na myśli reżysera filmowego Giennadija Połoka, który zachwycony był zdolnościami recytatorskimi Władimira. Z kolei kolega z roku Roman Wildan opisuje Wysockiego jako „duszę towarzystwa”. Natomiast Bułat Okudżawa wspomniał, iż „Wysocki należał do tej kategorii ludzi, prawdziwych patriotów, ludzi takiego umysłu, którzy uważają, że trzeba dom oczyszczać z brudu, nie zwracając uwagi na to, co powiedzą sąsiedzi”.

Biografia ta wzbogacona jest również fragmentami wywiadów z Władimirem Wysockim jak również zawiera krótką notkę z autobiografii napisanej w 1955 roku. Książk zawiera także zapiski z dzienników Wysockiego. Są one ciekawym dopełnieniem tej bogatej biografii. Artysta znany jest z wielu ról teatralnych. Jednak jak sam wspominał „Hamlet” to jego główna i ulubiona rola. Grał ją dziesięć lat, „Hamlet był ostatnią rolą, którą Wysocki grał przed śmiercią”. Wołodia Wysocki poprzez swą twórczość udowodnił, iż jest jednym z niewielu aktorów, którzy stale zaznaczali swoją płeć. Wszystkie role prowadził po męsku, „kogokolwiek by grał, zawsze byli to ludzie mężni, zdecydowani”, co w dużej mierze odzwierciedlało prawdziwą twarz Władimira Wysockiego. Myślę, że Ałła Demidowa w pełni rzetelnie i precyzyjnie przedstawiła nam wizerunek artysty. Książkę polecam każdemu miłośnikowi twórczości tego człowieka, jak i również osobom, które nie miały jeszcze przyjemności obcowania z Jego dorobkiem. „Za życia Wysockiego było wiele plotek o nim. Kłamst, zmyśleń. Mit i legenda szły obok, równolegle z jego życiem”. Warto poznać tę biografię. Warto sięgnąć do twórczości człowieka, który stał się legendą za życia.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Bellona.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…