Recenzje

W głowie się nie mieści!!!

Peter Conradi jest dziennikarzem i redaktorem londyńskiego „Sunday Times”. Na podstawie swoich wywiadów oraz zapisów z przebiegu rozprawy ukazuje kulisy morderstw dokonywanych na kobietach, dzieciach i nastolatkach. To czego dowiadujemy się na kartach tej książki przeraża, wprawia w osłupienie.

W głowie się nie mieści – te słowa kołatały w mym umyśle podczas poznawania historii Andrieja Czikatiły, bestii, szatana, potwora w ludzkiej skórze. Choć myślę, że te określenia, nie są w stanie opisać bestialstwa czynów, których dopuścił się jeden z najbardziej okrutnych seryjnych morderców minionego wieku.

„Krwawy Rzeźnik” to wyczerpujący opis zbrodni oraz milicyjnego pościgu za radzieckim zbrodniarzem. Peter Conradi z dbałością o każdy szczegół opisuje historię ojca, męża, dziadka, byłego nauczyciela, który przez dwanaście lat dokonywał mordów ze szczególnym okrucieństwem. Czikatiło dopuścił się ponad pięćdziesięciu morderstw. Często swoje ofiary wykorzystywał seksualnie.

Czytając „Krwawego Rzeźnika” nie byłem w stanie pojąć, dlaczego człowiek dokonuje takich zbrodni? Co siedzi w jego umyśle, że jest w stanie dokonać takiego bestialstwa? Co rodzi takie zachowania?

Próbowałem znaleźć odpowiedzi na te pytania, lecz nie mogłem znaleźć usprawiedliwienia dla tych czynów. Nie mogłem i nawet nie starałem się, ponieważ czyny Andrieja Czikatiły zasługują na potępienie i karę.

Peter Conradi jest dziennikarzem i redaktorem londyńskiego „Sunday Times”. Na podstawie swoich wywiadów oraz zapisów z przebiegu rozprawy ukazuje kulisy morderstw dokonywanych na kobietach, dzieciach i nastolatkach. To czego dowiadujemy się na kartach tej książki przeraża, wprawia w osłupienie. Przerażające jest również to, że można było wcześniej zatrzymać tę spiralę zbrodni. Niestety radziecka propaganda skrzętnie dbała o to, aby informacje o seryjnym mordercy nie ujrzały światła dziennego.

Czytałem wiele książek z gatunku true crime. Każda z nich ukazywała bulwersujące zbrodnie. Lecz te dokonywane przez radzieckiego seryjnego mordercę nie mieszczą się w głowie. Okaleczanie ciał swych ofiar – o tym czytamy w każdej książce ukazującej prawdziwe zbrodnie. Lecz Czikatiło zaspokajał swe chore „mordercze zapędy” w nad wyraz brutalny sposób. To wręcz niewiarygodne. Nie zamierzam przytaczać ich w tej recenzji, gdyż czyny tego zwyrodnialca napawają mnie obrzydzeniem.

Jednak jestem zdania, że warto sięgnąć po tę książkę, by poznać psychikę seryjnego mordercy. To doskonała lektura dla psychologów oraz osób czytających kryminały. Książkę tę mogę zaadresować również czytelnikom o szczególnie MOCNYCH nerwach. Lecz pamiętajmy, że kryminały są wymysłem autorów. Ta książka jest prawdziwą historią, której nie wymyślono. I to jest najbardziej przerażające.

Bez wątpienia Peter Conradi wykonał doskonałą pracę dziennikarską. Z dbałością o każdy szczegół ukazał historię, która nie powinna się wydarzyć. Bardzo dobrze się stało, że książka pojawiła się na polskim rynku wydawniczym. „Krwawy Rzeźnik” to historia seryjnego mordercy, której nie sposób pojąć rozumem.  To po prostu w głowie się nie mieści!!!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia, Filia na Faktach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…