Recenzje

Trzecie spotkanie z Kubą Krallem

Warto dodać, że Julia Łapińska umiejętnie łączy wydarzenia historyczne z fikcją literacką. Dzięki temu do naszych rąk trafia kryminał, zawierający nie tylko zagadkę do rozwiązania, lecz ukazuje nam również historię. To sprawia, że nie tylko bierzemy udział w śledztwie. Możemy również poznać prawdę o wydarzeniach z II wojny światowej.

Julia Łapińska już na dobre zadomowiła się w czołówce najlepszych autorek kryminałów. Najnowsza propozycja autorki jest trzecim już zaproszeniem do towarzyszenia byłemu fotoreporterowi wojennemu w rozwikłaniu zawiłej kryminalnej zagadki. Zagadki, której rozwiązywanie w pełni zaabsorbuje naszą czytelniczą uwagę, sprawiając, że nasze emocje sięgną zenitu. Doskonale wykreowana fabuła, która świadczy o twórczym geniuszu Pani Julii daje się we znaki każdemu, kto sięgnie po „Czarny portret”.

Jeśli czytaliście „Czerwone jezioro” i „Dzikie psy” to ochoczo zatopicie się w poznawaniu historii zapisanej na kartach najnowszego kryminału Julii Łapińskiej. Kryminału z górnej półki, który napisany został z dbałością o każdy detal, tak aby każdy czytelnik podczas lektury poczuł zew detektywistycznej natury, która w nim drzemie. Teraz wraz z Kubą Krallem biorąc udział w rozwiązywaniu tajemniczej, morderczej intrygi możemy na własnej skórze poczuć emocje, które z każdą przekładaną stroną będą nabierać na sile. A to jest dowodem na to, że autorka stworzyła mocną historię, wpadającą w pamięć i w naszą psychikę.

„Czarny portret” to zaproszenie do rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa, do którego doszło w luksusowym hotelu w Kołobrzegu. Kuba Krall ma za zadanie wykonać dokumentację z pobytu seniorów nad morzem. Okazuje się, że Zygmunt Gretkowski, konserwator obrazów ginie bez śladu. Jak się okazuje mężczyzna ostatnio pracował nad książka, w której opisywał swój pobyt w ośrodku nazistowskiej organizacji Lebensborn, która działała w Połczynie-Zdroju. Gdy na tarasie hotelu zostają ujawnione zwłoki Gretkowskiego do sprawy wkracza Kuba Krall.

Jaki związek śmierć Zygmunta ma z jego pracą nad tą książką? Komu nacisnął na odcisk? Jakie fakty chciał w niej ukazać? Jeśli Wasza ciekawość chce znaleźć odpowiedzi na te pytania, to koniecznie sięgnijcie po „Czarny portret”. Jeśli zapytacie mnie, czy ta książka zasługuje na miano NIK – Najlepszej Interesującej Książki, to bez wahania odpowiem – TAK.

Kuba Krall chcąc rozwiązać tę zagadkę, połączy swoje siły z policjantką Ingą Rojczyk. Więź, która buduje się między bohaterami w pełni absorbuje naszą uwagę. Razem natrafią na ślad organizacji, która uprowadzała polskie dzieci, aby poddać je germanizacji. Organizacja ta „zmuszała” kobiety do rodzenia dzieci, które miały służyć ideologii Adolfa Hitlera.

Co ważne kryminał ten nie jest zwykłą historią z zagadką. Jest doskonałym ukazaniem prawdy z czasów II wojny światowej. Julia Łapińska umiejętnie wplata fakty, których nie można przemilczeć.

Warto dodać, że Julia Łapińska umiejętnie łączy wydarzenia historyczne z fikcją literacką. Dzięki temu do naszych rąk trafia kryminał, zawierający nie tylko zagadkę do rozwiązania, lecz ukazuje nam również historię. To sprawia, że nie tylko bierzemy udział w śledztwie. Możemy również poznać prawdę o wydarzeniach z II wojny światowej.

Bez wątpienia „Czarny portret” to ambitny kryminał, napisany doskonałym językiem, stylem dopracowanym do perfekcji, który trafia do naszej wyobraźni i pamięci, sprawiając, że historia ta nie ulatuje z odłożeniem książki na półkę. Ona żyje w nas, w naszej świadomości. To wartość dodana płynąca z lektury najnowszego kryminału Julii Łapińskiej. Kryminału, który polecam wytrawnym miłośnikom gatunku.

Julia Łapińska tą, jak i wcześniejszymi książkami dowiodła, że jest jednym z największych odkryć polskiej literatury. Dbałość autorki o historię, o czytelnika, który otrzymuje ekscytującą historię, sprawiają, że jej twórczość spotyka się z uznaniem czytelników. Czyt-NIK należy do tej grupy. Dlatego też z uznaniem i słowami pełnego podziwu wobec kunsztu autorki do tworzenia wyrazistych historii, zachęcam każdego z Was do sięgnięcia po książki jej autorstwa. Trzecie spotkanie z Kubą Krallem było dla mnie ekscytującą czytelniczą przygodą.

Książka „Czarny portret” ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…