
Psy wojny
Nie ukrywam, że czytałem tę książkę z zaciekawieniem. Dzięki niej mogłem zdobyć wiele informacji o psach wojny, o najemnikach, o ludziach, dla których armia to cały świat. Artur Górski dotknął w tej książce jakże aktualnego i ważnego tematu. Przybliżył nam wojenny świat, nie z perspektywy nie tylko politycznej, lecz militarnej.
Bez wątpienia Artur Górski jest specjalistą od serwowania mocnych czytelniczych wrażeń. Zdecydowanie najnowsza książka autora pt. „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” jest tego dowodem. Dziennikarz z dokładnością o każdy detal ukazuje nam historię najemników, którzy nie raz zmieniają kształt wojny, jej drogę, co ma ogromny wpływ na decyzje i posunięcia dowódców państw toczących wojenne potyczki.
Jak sam autor przyznaje, gdy kończył pisać tę książkę, nie spodziewał się, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą zmienią się aż tak diametralnie. Wiadomość o śmierci Jegwienija Prigożyna zrodziła wiele spekulacji wśród ekspertów i komentatorów. Czy mamy tu do czynienia z mistyfikacją Grupy Wagnera, czy realnym odwetem Putina? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Bo tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, po której stronie leży prawda.
Jednak po przeczytaniu książki „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” mogę stwierdzić, że jest ona kopalnią wiedzy na temat Grupy Wagnera, a przede wszystkim PMC (Private Military Company). Czym jest PMC? To nic innego jak najemnicy, psy wojny, czyli byli żołnierze, którzy po przejściu do cywila, nadal czują zew walki, i nie potrafią rozstać się z wojskiem. To żołnierze, którzy wstąpili do prywatnej armii. Tu górę bierze chęć uczestniczenia w działaniach na wojennym froncie. I śmierć nie jest im strasza. Tylko podczas wojny w Ukrainie śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy najemników. Znają oni cenę, ryzyko, lecz chęć wyruszenia na front jest znacznie większa.
Nie ukrywam, że czytałem tę książkę z zaciekawieniem. Dzięki niej mogłem zdobyć wiele informacji o psach wojny, o najemnikach, o ludziach, dla których armia to cały świat. Artur Górski dotknął w tej książce jakże aktualnego i ważnego tematu. Przybliżył nam wojenny świat, nie z perspektywy nie tylko politycznej, lecz militarnej. Autor w książce „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” ukazał nam wojenną rzeczywistość od strony wojskowej. To ciekawe spojrzenie.
Bez wątpienia książkę tę mogę zaadresować do czytelników ciekawych świata i otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli jesteście poszukiwaczami wiedzy, uwielbiacie wiedzieć co dzieje się wokół Was pod kątem politycznym, społecznym, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dla mnie jako socjologa jest ona zaproszeniem do dyskusji na temat najemników, dla których armia, wojna jest największą „wartością”, „sensem”. Zdecydowanie polecam.
Książka „Grupa Wagnera i inne prywatne armie świata” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach

