Recenzje

Poznajcie agenta Johna Adderleya

Jeśli kochacie mocne kryminały i jesteście miłośnikami rozwiązywania zawiłych zagadek, to „Ostatnie życie” jest właśnie dla Was. Zapewniam Was, że to nie będzie ostatnia książka autorów, po którą sięgniecie, ponieważ wkrótce do księgarń trafi „Druga siostra” kolejna część z agentem Johnem Adderley’em w roli głównej.

Peter Mohlin i Peter Nystrom to dwaj przyjaciele, którzy dorastali w małym szwedzkim miasteczku. Pisanie od lat było ich pasją. Pasją, która zrodziła postać agenta Johna Adderleya. „Ostatnie życie” to pierwszy kryminał z jego udziałem. To również debiut pisarzy. Warto dodać, że jest to bardzo udany debiut.  

Poznawanie historii zapisanej na kartach tego kryminału rozpoczynam w roku 2019. W Baltimore szwedzko-amerykański agent FBI John Adderley budzi się w szpitalu po przeprowadzonej akcji. Na łóżku obok niego leżał mężczyzna, który „dwadzieścia cztery godziny wcześniej przycisnął mu pistolet do karku”. Trzeba przyznać, że już sam początek tej historii gotuje naszą czytelniczą krew.

Wertując kolejne strony, możecie przygotować się na eksplozję emocjonujących wydarzeń. W tym celu cofamy się dziesięć lat do tyłu. W Karlstad dochodzi do zniknięcia Emelie Bjurwall, dziedziczki imperium modowego AchWe. Działania śledczych doprowadzają do schwytania nastoletniego chłopaka, który nie przyznaje się do zbrodni. Policja rozkłada ręce.

John Adderley zamierza przyjrzeć się tej sprawie. Sęk w tym, że agent zeznawać musi w sprawie gangu narkotykowemu. Zostaje objęty programem ochrony świadków. Adderley prowadząc sprawę zaginięcia jedynej dziedziczki potentata odzieżowego trafia na wiele niedomówień w działaniach tamtejszej policji. W toku prowadzonego śledztwa odnajduje ciało zamordowanej kobiety.

John Adderley zrobi wszystko, aby doprowadzić do rozwiązania tej zagadki. Musi jednak pamiętać, że zeznając przeciwko kartelowi narkotykowemu grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo, ponieważ przywódcy gangu wyznaczyli nagrodę za jego głowę.

Peter Mohlin i Peter Nystrom stworzyli niezwykle zawiłą i intrygującą kryminalną zagadkę. „Ostatnie życie” to pierwsza część z udziałem Adderleya. To doskonale napisany skandynawski kryminał, który utwierdza mnie w przekonaniu, że ten gatunek literacki jest znakiem rozpoznawczym twórców z tamtego regionu świata.

Jeśli kochacie mocne kryminały i jesteście miłośnikami rozwiązywania zawiłych zagadek, to „Ostatnie życie” jest właśnie dla Was. Zapewniam Was, że to nie będzie ostatnia książka autorów, po którą sięgniecie, ponieważ wkrótce do księgarń trafi „Druga siostra” kolejna część z agentem Johnem Adderley’em w roli głównej. Zatem czeka nas kolejna dawka mocnych wrażeń.

Książka „Ostatnie życie” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…