Recenzje

Początki rodu Winnych

„Stulecie Winnych. Początek” to kolejny „diament” w twórczości Ałbeny Grabowskiej. Autorka w poruszający sposób ukazuje historię rodu. Mocnym punktem tej powieści jest również tło historyczne, które autorka ukazuje z dbałością o każdy detal.

Ałbena Grabowska jest pisarką, której nikomu przedstawiać nie trzeba. „Stulecie winnych” to powieść historyczna, która w polskiej literaturze ma swoje zasłużone miejsce. Historia rodu Winnych jest tą, którą warto poznać. Myślę, że każdy kto sięgnął po tę serię zgodzi się z moją opinią.

W październiku do księgarń trafiła książka, która ukazuje nam początki historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa. Dzięki temu możemy jeszcze raz spotkać się z tą rodziną i ponownie przeżyć wyjątkowe chwile z odkrywania historii sięgającej połowy XIX wieku.

Winni muszą zmierzyć się z tym, co przygotował dla nich los. Wojenna zawierucha odciśnie piętno w ich życiu. Ale po kolei.

Antoni Winny jest zdunem. Osiedlił się w Brwinowie. Tutaj poznał Bronisławę, najmłodszą córkę Jadwigi i Mariana Wielichnowskich. Młodzi pobierają się w 1874 roku. Bronisława swą życzliwością zdobywa szacunek i uznanie mieszkańców. Wszystko wskazuje na to, że Antoni i Bronisława będą wiedli szczęśliwe życie. Niestety los nie był dla nich łaskawy. W tragicznych okolicznościach umierają siostry Bronisławy. Umierają również jej rodzice, a szwagier Tadeusz wyjeżdża wraz z synami za ocean.

Troski rodzinne nie są jednak jedyny utrapieniem rodziny Winnych. Życie pod rosyjskim zaborem dokłada im dodatkowych zmartwień. Trudna sytuacja polityczna nie odbiera im jednak szczęścia w powiększeniu swojej rodziny. Pojawienie się w ich życiu Romana, Władysława, Kajetana, Stefana i Stanisława jest dla Antoniego i Bronisławy największym szczęściem. A my odkrywając kolejne karty tej powieści historycznej możemy poznawać ich dzieciństwo. Poznajemy troski i szczęśliwe chwile rodziny Winnych.

Ta powieść to kolejny „diament” w twórczości Ałbeny Grabowskiej. Autorka w poruszający sposób ukazuje historię rodu. Mocnym punktem tej powieści jest również tło historyczne, które autorka ukazuje z dbałością o każdy detal.

„Stulecie Winnych. Początek” to doskonała lektura dla każdego kto uwielbia poznawać rodzinne historie i lubi zgłębiać wiedzę na temat wydarzeń sięgających połowy XIX wieku. Pani Ałbena swą twórczością zapewnia nam wiele emocji. Sprawia, że poznając stworzone przez nią historię odrywamy się od codzienności, aby odbyć emocjonalną podróż do lat naszych przodków. Poznajemy rodzinne dylematy – radości i smutki. Poznajemy realia życia pod rosyjskim zaborem.

Jeśli kochacie powieści historyczne i uwielbiacie poznawać rodzinne historie to „Stulecie Winnych. Początek” jest powieścią, którą zdecydowanie mogę Wam polecić.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…