Recenzje

Nie do wiary

Mariola Kłodawska z dbałością o każdy szczegół ukazuje przerażające sprawy, które pozwalają zadać nam pytanie o ludzką psychikę – co sprawia, że mordercy zabijają? Dlaczego porywacze porywają i znęcają się nad człowiekiem?

Mariola Kłodawska prowadzi kanał KARTOTEKA ukazując zbrodnie, które wstrząsnęły opinią publiczną. Teraz na kartach książki „Wokół zbrodni” opisuje morderców, którzy dokonali bestialskich morderstw. Poznajemy sześć mrożących krew w żyłach historii. To, co odkrywamy przeraża okrucieństwem.

Autorka z dbałością o każdy szczegół ukazuje przerażające sprawy, które pozwalają zadać nam pytanie o ludzką psychikę – co sprawia, że mordercy zabijają? Dlaczego porywacze porywają i znęcają się nad człowiekiem?

Często poznając prawdziwe kryminalne historie zastanawiam się jakie jest podłoże zachowań mordercy, porywacza? Co sprawia, że dokonują oni tych czynów?

Mariola Kłodawska choć nie jest dziennikarzem śledczym z ogromną przenikliwością ukazuje kulisy prawdziwych zbrodni. Poznajemy również fakty z życia morderców. Dzięki temu możemy zastanowić się, dlaczego dokonali opisywanych zbrodni. Często w dzieciństwie sami byli ofiarami zwyrodnialców. Jak choćby Estibaliz Carranza, która „w wieku 9 lat była molestowana, a gdy miała lat 16, została zgwałcona”. Bez wątpienia te traumatyczne doświadczenia odcisnęły piętno na jej psychice. Już jako dorosła kobieta dopuściła się morderstw swoich partnerów. Co gorsze, po rozczłonkowaniu ich ciał, trzymała ich szczątki w piwnicy. Historia ta porusza nie tylko swym bestialstwem, lecz również uświadamia nam, że zło rodzi zło. Czy Carranza dokonałaby opisywanych zbrodni, gdyby nie doznała krzywd będąc dzieckiem? Oczywiście nie zamierzam usprawiedliwiać jej czynów, lecz warto zadać sobie to pytanie i odpowiedzieć na nie zgodnie z własnym sumieniem.

Kolejne zbrodnie opisywane przez Mariolę Kłodawską sprawiają, że przecieramy oczy ze zdziwienia, często mówiąc w myślach „nie do wiary”. Historia Jenelle Potter jest również poruszająca. Kobieta nakłoniła swoich bliskich do morderstwa rodziców.

Wiele znaków zapytania powstawało w mojej głowie w trakcie odkrywania tajemnicy zaginięcia Ann Gotlib. 12-letnia dziewczynka zaginęła 1 czerwca 1983 roku. Niestety wszelkie tropy prowadzą donikąd i do dnia dzisiejszego rodzice Ann nie otrzymali zakończenia, na które czekają tyle lat.

Wszystkie historie przedstawione przez Mariolę Kłodawską ukazują prawdziwe zbrodnie, które nie powinny się wydarzyć. Mnie najbardziej poruszyła historia Gertrude Baniszewski, która „zmanipulowała” grupkę dzieci, aby wraz z nią torturowali i zamęczyli na śmierć 16-letnią Sylvię Likens. Prokurator Leroy New napisał, że „to najstraszniejsza zbrodnia, jaką kiedykolwiek popełniono w stanie Indiana”. Poznając jej historię nie dowierzałem, że człowiek jest w stanie dokonać takich czynów. I jeszcze długo po jej poznaniu gryzłem się z myślami, a słowa, które cisną się na język to lawina epitetów.

„Wokół zbrodni” to książka, którą warto przeczytać. To historie, które warto poznać. Mariola Kłodawska w napisanie tej książki włożyła wiele pracy, za co należą się jej słowa uznania. Co też czynię.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu FILIA, Filia na Faktach.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…