Recenzje

Ludzie na marginesie

„Zbędni” to nie tylko thriller pełen tajemnic. To również historia zadająca pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Na pewno skłaniają one do głębokich refleksji, I to właśnie jest mocą tego thrillera.

Wojciech Chmielarz już dawno ugruntował sobie pozycję w czołówce najlepszych polskich pisarzy. Każda książka jego autorstwa gwarantuje nam wyjątkową lekturę, czytelniczą ucztę, do której często będziecie wracać we wspomnieniach z wypiekami na twarzy. Nie inaczej jest podczas i po lekturze najnowszego tytułu. Czyt-NIK zawsze, gdy zerkać będzie na półkę NIK – Najlepszych Interesujących Książek znajdzie na niej również tę najnowszą propozycję pisarza.

„Zbędni” to thriller, który z całą swą mocą osacza naszą wyobraźnię, wnika w każde włókna naszej psychiki. Pozostawia ślad. Zadaje pytania. Historie, które poznajemy, uzmysławiają nam, że ludzkie błędy są jak koszmary, które mogą ciągnąć się za nami już na zawsze. Są niczym macki ośmiornicy, które oplatają nie pozwalając wyrwać się z ich uścisku. A przyznam szczerze, poznając historię zapisaną na kartach książki „Zbędni” w pełni odczuwałem emocje, które towarzyszyły bohaterom tej historii.

Wojciech Chmielarz zaprasza nas do poznania historii Jana, który pewnej nocy prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, potrąca dziewczynę. Niestety wypadek jest śmiertelny, a strach mężczyzny przed przyznaniem się do winy jest obezwładniający. Mężczyzna zakopuje ciało dziewczyny w przydrożnym lesie. Poczucie winy już na zawsze pozostawia trwały ślad w jego psychice.

Autor ukazuje nam również historię Julesa. Mężczyzna przyjechał na pole namiotowe z Belgii. Dlaczego zaszył się w tym miejscu? Jakie demony chce ukryć? Przed kim albo przed czym ucieka? A Wy nie uciekajcie przed poznaniem jego historii. Ona skłoni Was do wielu przemyśleń.

Na kartach thrillera „Zbędni” poznamy także aspirantkę Marię Szulej. W Kowarach szuka zaginionej dziewczyny. Kto porwał Karolinę? Dlaczego żąda okupu? Czy jej matka uwikłana jest w porwanie dziewczyny? W tej historii pytania dwoją się i troją, a poszukując na nie odpowiedzi nie oderwiemy się od lektury, dopóki nie poznamy jej finałowej odsłony.

Nasze emocje podczas czytania nabierają na sile, gdy odkrywać będziemy historię Aliny i Mirka. Siła tajemniczości wzmaga się, gdy poznajemy pewną kobietę. Ale to pozostawiam w sekrecie. Lepiej będzie, jeśli sami odkryjecie tę tajemnicę.

„Zbędni” to nie tylko thriller pełen tajemnic. To również historia zadająca pytania, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Na pewno skłaniają one do głębokich refleksji, I to właśnie jest mocą tego thrillera.

Czy bohaterowie najnowszej książki Wojciecha Chmielarza są zbędni. Czy ich przeszłość, ich życiowe błędy, przekreślają ich już na zawsze? Czy mogą odkupić swoje winy? Czy mają na to wystarczająco sił i odwagi? Koniecznie przekonajcie się sami i sięgnijcie po najnowszą książkę autora, który ponownie udowadnia, że posiada niebywały talent, do kreślenia historii pozostawiający trwały ślad w naszej psychice. A to przecież w doskonale skrojonych thrillerze jest najważniejsze. „Zbędni” to obok „Żmijowiska” najlepsza książka Wojciecha Chmielarza. Dlatego też jak w przypadku wcześniejszej książki czekam na ekranizację tej najnowszej.

Książka „Zbędni” ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…