Recenzje

Legenda Marka Kotańskiego

Anna Kamińska przytacza rozmowy jakie przeprowadziła z bliskimi swojego bohatera, z jego podopiecznymi. Książka „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja” ukazuje nam człowieka pełnego charyzmy, empatii, oddania dla drugiego człowieka.

W dzisiejszym świecie trudno o autorytety. Często jeśli po jakieś sięgamy, to odwołujemy się do ludzi, których nie ma już wśród nas. Niemal 20 lat temu Polacy na wieść o śmiertelnym wypadku samochodowym Marka Kotańskiego wstrzymali oddech. W 2002 roku odszedł człowiek-legenda, twórca Monaru i Markotu.

Kotański był nie tylko psychologiem, był przede wszystkim człowiekiem nad wyraz empatycznym. Nie bał się podać pomocnej dłoni osobom uzależnionym od narkotyków. Nie był psychologiem „książkowym” lecz działającym w terenie blisko ludzi. Świat narkomanów był jego światem, w którym niósł pomoc i wsparcie uzależnionym.

Anna Kamińska w swej książce przypomniała czytelnikom tę postać i ukazała pełne spektrum osobowości Kotańskiego. Autorka wykonała ogromną pracę w przedstawieniu historii twórcy Monaru. Dotarła do wielu osób z jego otoczenia, pokazuje dużo ważnych materiałów archiwalnych i zdjęć, które są dobitnym dowodem na zasługi Marka Kotańskiego. Ta książka jest pewnego rodzaju pomnikiem jego społecznej działalności – nie szukającej oklasków i błysku fleszy, lecz takiej, która wielu uzależnionym dawała nadzieję, była światełkiem w tunelu. W tunelu, w którym nie mieli nikogo, a mogli liczyć na wsparcie Marka Kotańskiego.

Anna Kamińska przytacza rozmowy jakie przeprowadziła z bliskimi swojego bohatera, z jego podopiecznymi. Książka „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja” ukazuje nam człowieka pełnego charyzmy, empatii, oddania dla drugiego człowieka.

Z drugiej strony poznajemy człowieka, który nie wyróżniał się zdolnościami organizacyjnymi. Po prostu nie miał do nich głowy. Często działał nie mając świadomości o „biurokratyczno-papierkowych” formalnościach związanych ze swoją działalnością. Kiedyś, gdy Kotański „działał” nie było to może aż tak znaczące. Dziś myślę, że przysporzyłoby mu to wielu problemów.

Autorka nie boi się dotykać również pewnych kontrowersji związanych z Markiem Kotańskim. Ja nie zamierzam w nie wnikać aż tak dogłębnie, nie chciałbym dokonywać żadnych rozliczeń. Jednak pragnę zaznaczyć, że gdyby nie Marek Kotański, to wiele osób uzależnionych nie miałoby szans na wyjście z życiowego dołka. Dlatego, dla mnie Kotański jest człowiekiem, który w historii wpływowych Polaków znaczył wiele. Jego życie i działalność zasługują na uznanie oraz uzasadniają nazywanie go autorytetem i wzorem dla innych.

Książka „Kotański. Bóg. Ojciec. Konfrontacja” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…