Recenzje

Książka inna niż inne

„Kochana córeczka” to bardzo ważna lektura, pozwalająca nam spojrzeć na swoje życie z całkiem innej perspektywy – bardziej doceniającej to, co mamy, mimo, iż często chcielibyśmy więcej i więcej. Co mogę dodać więcej oprócz tego, że „Kochana córeczka” to historia będąca prawdziwą lekcją życia – lekcją obowiązkową bez możliwości usprawiedliwienia.

„Kochana córeczka” to książka, którą można określić mianem powieści dramatycznej. Alison Ragsdale zarysowała historię smutną, bolesną, lecz w swym przekazie niezmiernie ważną i pouczającą. Czytelnik poznając ją uświadamia sobie jak ważne jest życie nie obarczone trudnymi wyborami.

Myślę, że każdy z nas w swoim życiu staje przed takimi wyborami. Na kartach tej książki poznajemy historię rodziny Guthrie. Ava odziedziczyła po swej babci dom. Przeprowadza się do niego wraz ze swoim mężem Rickim oraz dziesięcioletnią córką Carly. Wszystko wskazywało, że będą mogli cieszyć się swym szczęściem. Aż do dnia, gdy Ava dostrzega niepokojące symptomy w zachowaniu córki, która coraz częściej potyka się na schodach. Niestety diagnoza jest niczym najokrutniejszy wyrok – Carla cierpi na rzadką genetyczną chorobę Stargardta, która w konsekwencji prowadzi do całkowitej ślepoty.

Na domiar złego to nie jedyny cios dla rodziny. Richard ulega tragicznemu wypadkowi. Życie rodziny wali się w gruzach. Ava zmuszona jest podjąć najtrudniejszą decyzję, wybierając między dwoma najważniejszymi w swym życiu osobami.

Alison Ragsdale stworzyła historię niezwykle emocjonującą, wyciskającą łzy. Historię wręcz bolesną dotyczącą trudnych wyborów. „Kochana córeczka” to książka, która pozostawia trwały ślad w naszej pamięci. To również historia, która pozwala nam docenić własne życie. Autorka bardzo realnie oddała relację matki z córką. Uświadamia nam, że należy szczere rozmawiać o problemach, nie można zamiatać ich pod dywan. Zwłaszcza w obliczu choroby.

Czytając tę książkę zastanawiałem się, czy nie jest ona opisem prawdziwej historii. Choć myślę, że wielu ludzi boryka się z podobnymi problemami jakich doświadczyła Ava, Rick i Carla.

„Kochana córeczka” to bardzo ważna lektura, pozwalająca nam spojrzeć na swoje życie z całkiem innej perspektywy – bardziej doceniającej to, co mamy, mimo, iż często chcielibyśmy więcej i więcej. Co mogę dodać więcej oprócz tego, że „Kochana córeczka” to historia będąca prawdziwą lekcją życia – lekcją obowiązkową bez możliwości usprawiedliwienia. A finałowa scena w szpitalu dokona eksplozji w Waszym umyśle, wyciśnie wiele łez. Zdecydowanie polecam lekturę tej książki. Książki jakże potrzebnej, ważnej w swoim przekazie, aby zrozumieć to, co najistotniejsze w naszym życiu.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Filia.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…