Recenzje

Dziękuję za zaufanie.

To miało wyglądać zupełnie inaczej! W lipcu planowana jest premiera czwartej książki (Volgi Yerafeyenki) Olgi Popowskiej. Niestety 8 lipca o godzinie 15.23 Pani Olga odeszła od nas pozostawiając po sobie swoją twórczość. Przyznaje nie było mi dane poznać Pani Olgi osobiście, jednak kilkumiesięczny kontakt internetowy ukazał mi Ją jako mądrą i wrażliwą kobietę, a także życzliwą i otwartą na wszelkie propozycje współpracy. Nie tak dawno jeszcze korespondowaliśmy domykając wszelkie plany związane z patronatem najnowszej książki poświęconej francuskiej piosenkarce, aktorce i modelce włoskiego pochodzenia. Premiera biografii zatytułowanej „Dalida” zaplanowana jest na pierwszą połowę lipca. Pani Olgo to dla mnie zaszczyt móc patronować tej publikacji. Dziękuję za zaufanie…

Dotychczas ukazały się cztery książki autorstwa Pani Volgi. W 2011 roku nakładem wydawnictwa WCM ukazała się pierwsza książka „Wołyń. Niezręczny Temat”. Autorka w tej publikacji podejmuje ważny temat spojrzenia na historię Wołynia, który zdążył być własnością kilku narodów, mających własne dowody na losy tych ziem. Pani Olga na łamach książki stara się wspomnieć niewyjaśnione momenty historyczne, by ocalić je od zapomnienia. Warto poznać historię konfliktu wołyńskiego i odpowiedzieć „na pytanie, czyja to właśnie ziemia – Wołyńska? Polska? Ukraińska? Prawosławna” Katolicka? 

Natomiast dwa lata później w 2013 roku na rynku pojawiła się książka „Seks kontra ZSRR” podejmującą tematykę walki państwa z popędami seksualnymi obywateli, którzy podejmowali próby omijania kar wynikających z zaspokojenia potrzeb seksualnych. Książka ta ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res.

 
W tym samym wydawnictwie w 2014 roku Volga Yerafeyenka wydała drugą książkę. Tym razem tematyka znacznie inna bowiem poświęcona twórczości Anny German. W książce „Anna German. Uśmiechaj Się…”, autorka pieczołowicie zebrała i przetłumaczyła wypowiedzi przyjaciół artystki, którzy dzielą się z nami swoimi wspomnieniami z lat przyjaźni. Książka jest pięknie wydaną publikacją, której dodatkowym walorem są zamieszczone fotografie z życia prywatnego i artystycznego piosenkarki, kompozytorki i aktorki. Czytając książkę można odczuć ogrom pracy Pani Volgi, która w pełni starała się ukazać ducha artystycznego autorki takich piosenek jak choćby „Człowieczy Los”, „Pomyśl o mnie” czy „Bal u Posejdona”. Przebojów można wymieniać wiele, jak i wiele dobrego można powiedzieć o tej publikacji.  Wśród osób, które zwierzyły się autorce na temat przyjaźni z Anną German możemy wymienić m.in. Krzysztofa Cwynara, Bronisława Gromnickiego, Andrzeja Bychowskiego, Olgę Mołczanową czy Jolantę Kubicką. Książka wzbogacona jest również o wywiady przeprowadzone przez dziennikarkę ówczesnego Leningradzkiego Radia panią Lidię Spadoni. Bardzo ciekawą część tej publikacji stanowi proces pracy twórczej Anny German nad kilkoma tekstami. Daje to dodatkową wartość, gdyż możemy być świadkami tego jak kształtowały się teksty kompozycji znanych i śpiewanych przez wielu miłośników w Polsce oraz poza jej granicami. Z pełną świadomością mogę zarekomendować tę książkę każdemu miłośnikowi twórczości Anny German, gdyż jest ona nie tylko książką, lecz albumem stawiającym pomnik artystce, której imieniem została nazwana asteroida (2519 Annagerman) krążąca wokół Słońca pomiędzy Marsem a Jowiszem. Dla mnie publikacja ta ma dodatkowe znaczenie, gdyż została podarowana przez Jej Autorkę.
 
Trzecią książką Volgi Yerafeyenki jest publikacja zatytułowana „Irena Jarocka. Tam, gdzie serce, tam mój dom”. Nakładem krakowskiego wydawnictwa Petrus autorka ofiaruje nam bogatą wiedzę na temat ikony polskiej piosenki. Książka poparta jest wspomnieniami najbliższych Ireny Jarockiej. Pani Volga nie ukrywa, że „zetknięcie się z osobowością Ireny Jarockiej, z jej filozofią życiową odpowiedziało na kilka moich głęboko ukrytych pytań do życia i bezwarunkowo, choć stanowczo, wpłynęło na moją teraźniejszą osobowość”. Natomiast dla mnie jako czytelnika tej książki nie sposób ukryć ogromu pracy oraz serca jaki Autorka publikacji włożyła w jej powstanie. Na łamach tego właśnie wydawnictwa Artystkę wspominają m.in. Henryk Jarocki, Jerzy Partyka, Maria Wit-Godwod, Marian Zacharewicz, Barbara Dunin i wielu innych przyjaciół Ireny Jarockiej. W książce możemy zapoznać się również z kilkoma tekstami wywiadów jakie piosenkarka udzieliła w radiu czy prasie. Myślę, że każdy kto kocha takie melodie jak „Kawiarenki”, „Wymyśliłam Cię” czy „Motylem Jestem” obok dyskografii powinien mieć książkę, która wzbogacona jest w wiele fotografii ilustrujących dorobek artystyczny Ireny Jarockiej.
 
Kolejna książka, której premiera przewidziana jest na pierwszą połowę lipca to ogrom pracy jaki Olga Popowska włożyła by swoim czytelnikom zaprezentować biografię Dalidy, francuskiej piosenkarki, aktorki i modelki włoskiego pochodzenia. Pani Olga często wspominała również, iż matką chrzestną książki, która ukaże się nakładem wydawnictwa Dygresje jest Pani Mariola Pryzwan.
 
Pani Olga z wykształcenia była kulturologiem – antropologiem i animatorem kultury. Znając dorobek jakim nas obdarowała możemy być pewni, że wykształcenie, które posiadała było właściwie spożytkowane dla nas wszystkich. Znając plany o których kilkakrotnie pisaliśmy podczas krótkiej znajomości mogę zapewnić, iż książka o Dalidzie nie była ostatnią w Jej planach… Pani Olga planowała napisać kolejną ciekawą książkę, jednak niestety życie napisało inny scenariusz…
R.I.P.
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…