Wywiady

3 Szoty z Pawłem Dawidem

…Zależy mi na tym, aby każda moja książka nie tylko dostarczała rozrywki, ale również poruszała istotne tematy i skłaniała do głębszej refleksji…

Czyt-NIK: „Turniej” to mocny debiut, który nie tylko elektryzuje emocje, lecz skłania do refleksji. Proszę przyznać, co skłoniło Pana do stworzenia takiej historii?

Paweł Dawid: Serdecznie dziękuję za miłe słowa. Do stworzenia „Turnieju” skłoniła mnie przede wszystkim fascynacja ludzką psychiką. W powieści tej stworzyłem środowisko, w którym bohater, potencjalnie każdy z nas, zostaje zmuszony do działania na granicy swoich możliwości. Celem było napisanie historii, która nie tylko dostarczy czytelnikom silnych emocji, ale również skłoni do głębokiej refleksji nad ludzką naturą, istotą rywalizacji i moralnością. Inspiracją do napisania „Turnieju” była dla mnie zarówno literatura, jak i filmy, w których jednostki zostały postawione przed wyjątkowo trudnymi wyborami. Chciałem zbadać do czego człowiek jest w stanie się posunąć, aby osiągnąć zamierzone cele i jakie może to nieść za sobą konsekwencje.

Czyt-NIK: Greg Watson wziął udział w grze na śmierć i życie. Co według Pana może skłonić człowieka do podjęcia takiego kroku?

Paweł Dawid: Decyzja Grega Watsona o wzięciu udziału w tytułowym turnieju, czyli grze na śmierć i życie, wynikała z kilku istotnych czynników. Powodem do wykonaniu tak ekstremalnego kroku może być desperacja. Kiedy człowiek znajduje się na skraju utraty wszystkiego co dla niego ważne, może podejmować wyjątkowo ryzykowne decyzje w nadziei na poprawę swojego losu. Kolejnym istotnym powodem może być czucie braku alternatyw. Mając wrażenie, że wszystkie inne drogi są zamknięte, można zdecydować się na wybór tej pozornie jedynej słusznej. Nie bez znaczenia są również nasze życiowe doświadczenia, nasza historia. Dla niektórych ludzi ekstremalne wyzwania stanowią bowiem sposób na ucieczkę od codziennych trudności. Ważnym czynnikiem może być też presja otoczenia, która może się przejawiać w postaci długów, poczucia zagrożenia, czy potrzeby ochrony bliskich. Główny bohater „Turnieju”, Greg Watson, jest złożoną postacią, której decyzje wynikają z kombinacji wymienionych czynników, tworząc tym samym barwny i wielowymiarowy charakter.

Czyt-NIK: „Turniej” to książka, którą debiutuje Pan w polskiej literaturze. Czy czytelnicy mogą spodziewać się kolejnej książki Pana autorstwa?

Paweł Dawid: Zdecydowanie! „Turniej” to dopiero początek mojej przygody z pisaniem. Obecnie kończę pracę nad kolejną powieścią, która, mam nadzieję, również przypadnie czytelnikom do gustu. Będzie to thriller o nieco innym charakterze, ale podobnie jak „Turniej” skoncentruje się na emocjonujących, niecodziennych wydarzeniach oraz złożonych postaciach. Zależy mi na tym, aby każda moja książka nie tylko dostarczała rozrywki, ale również poruszała istotne tematy i skłaniała do głębszej refleksji. Serdecznie dziękuję za zainteresowanie i mam nadzieję, że będę mógł dzielić się z czytelnikami moimi kolejnymi historiami.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…