Recenzje

Zrozumieć współczesność

„Co robić przed końcem świata” to bez wątpienia książka mądra, dająca do myślenia. Filozoficzne rozważania pana Tomasza mogą być dla nas również cenną wskazówką do tego, by zorientować się czy idziemy właściwą drogą?

Każdy z nas zapewne nieustannie zadaje sobie mnóstwo pytań na temat stanu współczesnego świata. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Czy idziemy właściwą drogą? Te pytania nurtują nie tylko filozofów i badaczy naukowych, ale myślę, że każdego z nas. Tomasz Stawiszyński w książce „Co robić przed końcem świata” rozprawia na temat naszej wspólnoty, naszej rzeczywistości. Kryzysy, wojny oraz pandemia, w której żyjemy są tematami przewodnimi tej książki, które autor w swoich dociekaniach stara się zrozumieć i wyjaśnić. Stawiszyńskiego nie od dziś obchodzą takie tematy, ponieważ kwestie poruszane w tej publikacji pojawiały się w prowadzonej przez niego audycji „Kwadrans filozofa” emitowanej na antenie Radia TOK FM.

Już na początku książki autor uświadamia nam, że obecny świat nie jest dla ludzi kruchych. Zawarte w publikacji teksty są dogłębną analizą nas, społeczeństwa. Płynie z nich mądrość oraz ważny przekaz. Mnie bardzo poruszyła charakterystyka naszych postaw wobec lęku. Każdy człowiek jak przyznaje Tomasz Stawiszyński boi się, lecz co ważne stara się zrozumieć ten stan „staramy się zrozumieć, przyjmować do wiadomości; uwzględniać, brać pod uwagę…”.

Autor wiele miejsca poświęca obecnej sytuacji związanej z pandemią, a szczególnie temu, jak bardzo nas zmieniła. Jak ukształtowała nasze myślenie o współczesnym świecie, przewartościowała nasze priorytety, uświadamiając co w życiu jest ważne.

Myślę, że każdy z nas odczyta tę książkę w swój sposób. Co ważne, nie znajdziemy tutaj prostych odpowiedzi na trapiące nas i społeczeństwo problemy. Stawiszyński ucieka od jednoznacznych konkluzji i rozwiązań, których tak chętnie od wielu lat dostarczają nam piewcy przeróżnych teorii spiskowych. Różnorodność podejścia poszczególnych czytelników do podejmowanych tematów, uzależniona będzie od wewnętrznego rozumowania świata przez każdego z nas. To, co jest elementem scalającym, to „zmuszenie” nas do refleksji oraz podjęcia analizy dotyczącej obecnej sytuacji we współczesnym świecie.

„Co robić przed końcem świata” to bez wątpienia książka mądra, dająca do myślenia. Filozoficzne rozważania pana Tomasza mogą być dla nas również cenną wskazówką do tego, by zorientować się czy idziemy właściwą drogą? Myślę, że nie znajdziemy tutaj jednoznacznej odpowiedzi (ponieważ nikt tego nie wie i nie będzie wiedział), lecz publikacja ta jest ciekawym zaproszeniem do dyskusji o tym, co my jako społeczeństwo zrobimy przed końcem świata. Pytanie tylko, czy on nadejdzie? A jeśli tak, to kiedy? Jednak zanim to nastąpi, to koniecznie sięgnijcie po książkę Tomasza Stawiszyńskiego.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Agora.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…