Recenzje

Zdobywając szczyt(y)

Książka Racheli Berkowskiej pt. „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” to wyjątkowa lektura, nie tylko dla miłośników gór, lecz dla każdego, kto dąży do realizacji swoich pasji. To historia ludzi silnych, odważnych. To również książka, dzięki której możemy poczuć namiastkę górskiej potęgi.

Kocham góry. Za ich piękno, siłę oraz moc, którą czerpię zawsze, gdy jestem na szlaku. I choć daleko mi do górskich wypraw, w których zdobywałbym szczyty, to każda chwila spędzona w górach dodaje mi energii. Zawsze podziwiałem polskich himalaistów. Za odwagę, siłę oraz pasję. Pasję wymagającą poświęceń.

Sięgając po książkę „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” liczyłem na czytelniczą wyprawę na sam szczyt. Rachela Berkowska dała mi tę możliwość. Czytając tę książkę mogłem w domowym zaciszu poczuć namiastkę emocji, które towarzyszą zdobywcom górskich szczytów. Mogłem przekonać się również jak cienka jest granica pomiędzy wyzwaniem i ryzykiem. Często bohaterowie książki Pani Racheli ryzykowali wiele, aby zdobywać swoje cele, aby na górskich szczytach realizować swoje pasje i marzenia.

Autorka we wstępie swej książki podkreśla, że Krzysztof Wielicki w wywiadzie przyznał” „emocje związane z pasją wspinania się bywają tak wielkie, że karżą pogodzić się z wypadkami, ze śmiercią kolegów”. To mocne słowa, których znaczenie może zrozumieć tylko pasjonat górskich wypraw. Każdy, kto ma pasje, wie jak wiele może poświęcić dla ich realizacji, dla spełnienia swoich marzeń.

Ta książka po części jest takim świadectwem ludzi z pasją, którzy wkładają serce do jej realizacji. Ta książka jest również historią Polaków – himalaistów dla których góry są/były miłością życia. Wyruszając w górskie wyprawy, wiedzieli, że czeka ich zimno, chłód, że nie unikną wielu niebezpieczeństw skrywanych w górskich szczytach.

Jak przyznaje autorka „wspinaczka pozostanie igraniem z życiem dla jednych i jego afirmacją dla drugich”. Rachela Berkowska na kartach książki „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” ukazuje nam historie ludzi, którzy oddali swoje życie w imię pasji zdobywania szczytów. To opowieść o granicy między wyzwaniem a ryzykiem. Czytając tę książkę poznajemy historię Łukasza Chrzanowskiego, Zygmunta Andrzeja Heinricha, Jana Nowaka, Tadeusza Piotrowskiego, Barbary Kozłowskiej, Andrzeja Bielunia, Marka Malatyńskiego i Przemysława Nowackiego, Jerzego Pietkiewicza, Stanisława Latałły – pasjonatów gór, którzy kochali je ponad życie.

Książka „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” jest pewnego rodzaju świadectwem ich miłości, pomnikiem ich heroizmu w realizacji pasji, w zdobywaniu górskich szczytów. Książka Racheli Berkowskiej to wyjątkowa lektura, nie tylko dla miłośników gór, lecz dla każdego, kto dąży do realizacji swoich pasji. To historia ludzi silnych, odważnych. To również książka, dzięki której możemy poczuć namiastkę górskiej potęgi.

Książka „Życie za szczyt. Polacy w Himalajach i Karakorum” ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…