Recenzje

Zbrodnie w pirenejskich lasach

Trzeba przyznać, że Dolores Redondo miała doskonały pomysł na zaciekawienie czytelnika mroczną historią. A co najważniejsze wykonała go w mistrzowskim stylu. Dzięki temu do naszych rąk trafia mocny thriller i porywający kryminał, którego miłośnicy gatunku nie mogą przeoczyć. A ja nie przesadzę, umieszczając „Niewidzialnego strażnika” na półce Najlepszych Interesujących Książek.

„Niewidzialny strażnik” to pierwsza część doskonale przyjętej przez czytelników trylogii kryminalnej „Baztan” autorstwa Dolores Redondo. To kolejny kryminał, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarnego z cyklu „Czarna seria”.

Klimat poznawanej fabuły jest równie mroczny i tajemniczy jak okładka książki. Hiszpańska autorka zabiera nas w tajemnicze zakamarki pirenejskich lasów. To właśnie tutaj, w dolinie rzeki Baztan odkryto, nagie ciało nastoletniej dziewczyny. Ułożone było one w nietypowy sposób. Na szyi nastolatki zawinięto sznur, a na jej łonie umieszczono ciastko, które jest tradycyjnym wypiekiem regionu. Sprawą zajmuje się detektyw Amaia Salazar, która w toku prowadzonego postępowania odkrywa, że to nie jest pierwsza zbrodnia dokonana w podobny sposób. Tak samo bowiem „potraktowano” ciała innych zamordowanych.

Czy seryjny morderca ponownie da o sobie znać? Czy Salazar zdąży powstrzymać go przed dokonaniem kolejnej zbrodni? Mieszkańcy nie mogą spać spokojnie, dopóki morderca jest na wolności. Detektyw ma świadomość, że czas nie gra na jej korzyść. A ta mordercza gra toczy się o najwyższą stawkę – ludzkie życie!  W toku prowadzonego śledztwa Salazar zmuszona jest powrócić do rodzinnego miasteczka, by zmierzyć się z demonami z dzieciństwa. Czy wspomnienia sprzed lat pomogą jej rozwikłać tajemniczą zagadkę zbrodni?

Redondo stworzyła intrygującą historię, a sposób ukazywania jej kolejnych elementów sprawiał, że nie potrafiłem oderwać się od lektury. Wyjątkowa atmosfera, ciekawie zarysowana postać głównej bohaterki oraz makabryczne zbrodnie, to mocne elementy pierwszej części trylogii, która zasłużenie spotkała się z pozytywnym odbiorem czytelników. Kryminał zawiera wiele elementów baskijskich wierzeń i mitologii. Poczucie pewnej magii i tajemniczości nieustannie towarzyszy nam w wgłębianie się w kolejne elementy fabuły.

Trzeba przyznać, że Dolores Redondo miała doskonały pomysł na zaciekawienie czytelnika mroczną historią. A co najważniejsze wykonała go w mistrzowskim stylu. Dzięki temu do naszych rąk trafia mocny thriller i porywający kryminał, którego miłośnicy gatunku nie mogą przeoczyć. A ja nie przesadzę, umieszczając tę książkę na półce Najlepszych Interesujących Książek. Ciekaw tylko jestem, czy kolejne dwie części trylogii są równie zapierające dech w piersiach. Po przeczytaniu pierwszej, wiem, że sięgnięcie po książki „Świadectwo kości” i „Ofiara dla burzy” to tylko kwestia czasu. A gdy już poznam wszystkie historię, chętnie przeżyję je jeszcze raz oglądając ekranizację trylogii.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…