Recenzje

Zbrodnia nie jedno ma imię.

Gdy w jednym miejscu skupimy Ryszarda Ćwirleja, Martę Matyszczak, Remigiusza Mroza, Olgę Rudnicką, Jakuba Małeckiego, Łukasza Orbitowskiego, Katarzynę Puzyńską, Magdalenę Knedler, Martę Guzowską, Roberta Małeckiego, Tomasza Sekielskiego, Bartosza Szczygielskiego, Joannę Opiat-Bojarską, Małgorzatę Rogalę i Wojciecha Chmielarza to musi być to „Zabójczy Pocisk” o największej sile rażenia. I tak właśnie jest. „Zabójczy Pocisk” to niezwykła książka opisująca szesnaście kryminalnych spraw, które wydarzyły się naprawdę. Piętnastu polskich pisarzy, dla których kryminalny świat nie kryje żadnych tajemnic, przedstawia nam zbrodnie uwypuklając najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Plejada autorów udowadnia nam, że zbrodnia nie jedno ma imię.

Książka ta prezentuje morderstwa jako zjawisko socjologiczne, rozkłada zabójstwa na czynniki pierwsze, ich przyczyny, aspekty. Ta niezwykła antologia pozwala nam odpowiedzieć na pytanie – unde malum? Skąd bierze się zło? Dlaczego zabijamy. I tak naprawdę warto dzięki tej książce przyjrzeć się wszelkim aspektom morderstw. Dlaczego człowiek zabija drugiego człowieka? Przyczyn tego zła jest wiele. Jak pokazuje niniejsza książka źródeł takich zachowań jest wiele – chęć zysku, zazdrość i nie rzadko próba uwolnienia się spod władzy tyrana. Ten trzeci aspekt nurtuje mnie najbardziej bowiem tak jak pierwszy i drugi przypadek, zbrodnia ta zasługuje na najwyższy wymiar kary. A jaką zatem karą powinno być zadośćuczynienie w przypadku trzecim. Nie mi to osądzać!, lecz warto zastanowić się nad tym tematem głębiej. Myślę, że lektura „Zabójczego Przycisku” jest ku temu najlepszym przyczynkiem.

Książka ta nie podejmuje tematu zbrodni jako takiej, lecz jest podróżą w głąb ludzkiej psychiki, która skrywa wiele tajemnic. Zanim osądzimy, warto dowiedzieć, się co pchało morderców do takiego kroku. W żadnym bądź razie nie zamierzam bronić osób, które dokonały tak makabrycznych zbrodni, lecz warto przeczytać „Zabójczy Pocisk” by uświadomić sobie, że zbrodnia nie jedno ma imię. Dzięki temu zbiorowi opowiadań możemy przypomnieć sobie, czy też uświadomić o złożoności ludzkiej natury. To co najbardziej wstrząsnęło mną po lekturze tej antologii to konkluzja, która przyprawiła mnie o gęsią skórkę. Mianowicie nie tylko źli ludzie zabijają, a co pokazują niektóre historie zawarte w tej publikacji morderstw dokonują również dobrzy ludzie, którzy pod wpływem pewnych uwarunkowań, bodźców dokonują takich a nie innych kroków. Dla mnie ta książka nie jest kryminalną przygodą pełną zagadek, jest czymś więcej – jest świadectwem „istnienia zła w ludzkiej naturze”.

Po lekturze tej książki w pełni zgadzam się z redaktorem naczelnym POCISKU Rafałem Bielskim, który we wstępie niniejszej publikacji pisze „…istota ludzka jest zdolna do skrzywdzenia bliźniego dla różnie postrzeganej własnej korzyści”. Warto sięgnąć po „Zabójczy Pocisk” nie tylko dlatego by poznać niejako kulisy morderstw sprzed lat, lecz by ukształtować swoje postrzeganie najcięższej zbrodni jaką jest morderstwo. Przyznam, że większość opisanych tutaj historii bulwersuje, powodują one w czytelniku odrazę oraz uczucie pogardy wobec mordercy i dokonywanych przez niego zbrodni. Jednakże część z nich napawają mnie uczuciem smutku wobec … osoby dokonującej zabójstwa. Pomyślicie, że zwariowałem, postradałem zmysły, ale proszę „nie sądźcie po pozorach, ale sądźcie sprawiedliwym sądem”. Dlaczego tak sądzę – myślę, że Ci, którzy przeczytali książkę się domyślają, a Ci którzy dopiero planują przeczytać zrozumieją. Nie zamierzam recenzować każdej opowieści osobno. To na nic się zda, gdyż należy na tę antologię spojrzeć całościowo. A zapewniam Was, że całość tej książki to zbiór, który każdy miłośnik literatury kryminalnej posiadać powinien. Dlaczego? Dlatego, że pokazuje obraz zbrodni z innej perspektywy. „Zabójczy Pocisk” jest nie tylko strzałem w dziesiątkę, jest również ważnym i cennym zastrzykiem wspierającym Fundację „Pomoc Kobietom i Dzieciom” bowiem kupując tę książkę wspierasz realizację celów statutowych organizacji.

A już 31 października nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska do księgarń trafi kontynuacja niniejszej antologii – „Zabójczy Pocisk. Polska Krew”. Co ważne część dochodu ze sprzedaży tej książki przeznaczony zostanie na Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…