Recenzje

Za drzwiami sali operacyjnej

Jayamohan zaprasza nas do sali operacyjnej, w której każdego dnia podejmuje decyzje dotyczące życia i śmierci. Na oddziale neurochirurgii dziecięcej z pełnym oddaniem i poświęceniem walczy o życie każdego pacjenta. Jay opisuje wiele historii, które zapadają w pamięć.

Powieści obyczajowe, kryminały, thrillery, czy też komedie kryminalne. Takie książki znajdziemy w ofercie Wydawnictwa Filia, Filia Mroczna Strona. Od pewnego czasu nakładem wydawnictwa ukazują się książki z cyklu „Filia na faktach”.

Literatura faktu cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników, niezależnie od tego po jaki gatunek najchętniej sięgają. Głównym powodem jest to, że każdy z nas ma potrzebę poznawania świata. Tego, co dzieje się wokół, czy też chcemy poznawać kulisy różnych zawodów.

Jay Jayamohan od ponad 20 lat pracuje na oddziale neurochirurgii dziecięcej w szpitalu im. Johna Radcliffe’a w Oksfordzie. Zajmuje się leczeniem guzów wrodzonych oraz rekonstrukcjami twarzoczaszki. W swej książce „Neurochirurg” dzieli się z nami doświadczeniem z pracy. To, co poznajemy fascynuje i elektryzuje zarazem. Praca, którą wykonuje wymaga precyzji i stalowych nerwów.

Jayamohan zaprasza nas do sali operacyjnej, w której każdego dnia podejmuje decyzje dotyczące życia i śmierci. Na oddziale neurochirurgii dziecięcej z pełnym oddaniem i poświęceniem walczy o życie każdego pacjenta. Jay opisuje wiele historii, które zapadają w pamięć. Jedną z nich jest historia czteroletniego pacjenta, u którego wykryto nowotwór w środku głównej części mózgu. Opis zabiegu podczas którego neurochirurg balansował na granicy życia i śmierci dosadnie ilustruje to, z czym zmierza się na sali operacyjnej. Tutaj każda decyzja, każda sekunda jest na wagę życia.

Po lekturze tej książki wyłania nam się obraz lekarza, człowieka wręcz zdeterminowanego w swej pracy. Pracy, która jest również jego pasją. Jay Jayamohan opisuje swoje sukcesy oraz porażki, których nie można uniknąć w tym zawodzie. Ważne jednak jest to, aby wyciągnąć z nich lekcję na przyszłość. Neurochirurg dokładnie opisuje nam to, co dzieje się podczas operacji i zabiegów. Wspomina również o niezbędności bliskiej współpracy z chirurgami plastycznymi.

Jayamohan wszystko to opisuje z lekarską precyzją, dbając jednocześnie o zachowanie medycznej terminologii. Jednak język, który stosuje w przekazaniu nam tej wiedzy, nie jest stricte naukowy, lecz prosty w przekazie. Dzięki temu książka ta jest zrozumiała dla każdego laika w tej dziedzinie. Choć polecam ją również pracownikom medycznym, gdyż doświadczenie Jayamohana może być dla nich ważną i cenną wskazówką w ich pracy.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu FILIA.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…