Recenzje

Z Martyniki do Paryża…

Czyt-NIK z zaciekawieniem, zainteresowaniem oraz ekscytacją odkrywał ich historię zapisaną na kartach powieści „Róża Napoleona”. Ci, którzy dobrze mnie znają, wiedzą, że fascynuje mnie historia Napoleona. Więc jako fascynat, znający jego historię mogę przyznać, że książka Jacobine van den Hoek jest doskonałym uzupełnieniem mojej wiedzy o wiele faktów, których dotychczas nie znałem. Teraz wiem znacznie więcej. Jeśli również Wy, pragniecie zgłębić swoją wiedzę na temat Napoleona, to książka ta jest Waszym „must read”.

Nie da się ukryć, że Napoleon Bonaparte jest jedną z najbardziej barwnych postaci w historii naszej ludzkości. Natomiast Józefina, to kobieta, która zwojowała jego serce. To właśnie dla niej Napoleon zerwał zaręczyny z Desiree. Dodam więcej tych dwojga, zapisało się w dziejach świata mocno brzmiącymi głoskami. Ich historia rozbrzmiewa i rozbrzmiewać będzie jeszcze przez wiele lat. A ukazanie się książki „Róża Napoleona” sprawia, że ich losy poznać oraz zgłębić mogą następne pokolenia. Dlatego, gdy tylko ta książka dotarła pod moje strzechy, nic innego nie miało znaczenia, jak tylko lektura powieści Jacobine van den Hoek.

Warto dodać, że holenderska pisarka i felietonistka zadbała o każdy detal historii. Co ważne nie koloryzowała jej, nie dodawał ozdobników, lecz ukazała ją taką, jaką jest – prawdziwą. I to właśnie sprawia, że lektura tej książki to nie tylko prawdziwa, wyjątkowa czytelnicza uczta, lecz również lekcja historii, która znacząco różni się od zwykłych opowiastek na lekcjach. To wręcz żywa lekcja, która daje nam wiele przyjemności odkrywania dwóch jakże wyrazistych, charakterystycznych postaci, które w historii naszej ludzkości nie przeszły bez echa.

Jak sama autorka przyznaje, jest zauroczona postacią Józefiny i Napoleona. Ich wady i słabości rzucają się w oczy. Nie ukrywam, że również Czyt-NIK z zaciekawieniem, zainteresowaniem oraz ekscytacją odkrywał ich historię zapisaną na kartach powieści „Róża Napoleona”. Ci, którzy dobrze mnie znają, wiedzą, że fascynuje mnie historia Napoleona. Więc jako fascynat, znający jego historię mogę przyznać, że książka Jacobine van den Hoek jest doskonałym uzupełnieniem mojej wiedzy o wiele faktów, których dotychczas nie znałem. Teraz wiem znacznie więcej. Jeśli również Wy, pragniecie zgłębić swoją wiedzę na temat Napoleona, to książka ta jest Waszym „must read”.

Warto nadmienić, że wszystkie postacie ukazane w tej powieści nie są fikcyjne, nie są wytworem wyobraźni Jacobine van den Hoek, lecz istniały naprawdę. To jeszcze bardziej przybliża nas do historii, która wydarzyła się naprawdę. Historii, która miała ogromne znaczenie w budowaniu drogi, którą podążyła nie tylko Francja, lecz również Europa. Autorka w cudowny sposób oddała ducha tamtych czasów, dzięki czemu odnosimy wrażenie, że nie jesteśmy tylko obserwatorami tej historii, lecz jej uczestnikami. Oczami wyobraźni możemy stanąć obok Napoleona i Józefiny. To piękne wrażenie, które jest wynikiem wyjątkowego stylu ukazywania historii. Historii, która na każdej stronie tej powieści dotyka nas swym pięknem i realizmem.

Sięgając po „Róże Napoleona”, odbywamy podróż w lata dziewięćdziesiąte osiemnastego wieku. Wówczas Józefina ucieka z ogarniętej rebelią Martyniki do stolicy Francji. Niestety również tutaj w owładniętym rewolucją Paryżu, ona i jej dzieci nie mogą zaznać spokoju. Nie mogą czuć się bezpieczne. W wyniku oskarżenia o opozycyjne podejście do rewolucji Józefina trafia do więzienia. Czy zdoła uniknąć kary śmierci?

Jeśli interesujecie się historią, to zapewne znacie odpowiedź na to pytanie. Jeśli zaś jesteście zainteresowani tym, co wydarzy się, gdy na kartach powieści „Róża Napoleona” los połączy drogi Józefiny i Napoleona, to koniecznie sięgnijcie po książkę Jacobine van den Hoek. Polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych oraz czytelnikom, którzy uwielbiają odkrywać karty historii naszej ludzkości, oraz postaci, które miały ogromny wpływ na naszą cywilizację.

Książka „Róża Napoleona” ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…