Recenzje

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o KAZIKU, a balibyście się zapytać

Biorąc do rąk książkę o moim największym idolu spośród polskich muzyków napisaną przez jednego z najlepszych dziennikarzy muzycznych, byłem przekonany, że czeka mnie lektura rzetelnie opisanej historii. A proszę mi wierzyć „Kazik. Biała Księga” jest czymś więcej niż książką. Teraz nie tylko mogę słuchać utworów Kazika, lecz mam możliwość poznać ich genezę, historię, która działa się wokół ich tworzenia.

Kazik Staszewski to filar polskiej muzyki rockowej oraz muzyczna ikona naszych czasów. Mógłbym tak długo pisać o Kaziku  – muzyku, który dla mnie i wielu innych osób jest tuzem współczesnej kultury i bacznym obserwatorem polskiej rzeczywistości.

Wiesław Weiss to z kolei dziennikarz muzyczny, pisarz, autor wielu muzycznych biografii, a także wieloletni redaktor naczelny magazynu „Teraz Rock”.

Dlatego biorąc do rąk książkę o moim największym idolu spośród polskich muzyków napisaną przez jednego z najlepszych dziennikarzy muzycznych, byłem przekonany, że czeka mnie lektura rzetelnie opisanej historii. A proszę mi wierzyć „Kazik. Biała Księga” jest czymś więcej niż książką. Teraz nie tylko mogę słuchać utworów Kazika, lecz mam możliwość poznać ich genezę, historię, która działa się wokół ich tworzenia. Nie tylko poprzez samą muzykę, lecz teksty, w których Staszewski doskonale i trafnie punktuje otaczającą nas rzeczywistość. Dla mnie jako socjologa teksty te są wręcz „rozprawką o nas samych”.

„Kazik. Biała Księga” to publikacja, dzięki której dowiemy się wielu ważnych faktów o Kaziku Staszewskim. Co ważne, Kazik opisuje ją bez ściemy, bez owijania w bawełnę – nazywając rzeczy po imieniu! To wymaga odwagi, a ta szczerość w tekstach piosenek czyni  Kazika twórcą prawdziwym.

„Kazik. Biała Księga” to doskonałe uzupełnienie dyskografii Kazika i Kultu. Teraz słuchając piosenek muzyka, mogę powiedzieć, że znam ich historię, ich otoczkę. A to wszystko dzięki publikacji, którą czyta się z zaciekawieniem.

To, co ważne o wartości tej książki świadczy nie tylko to, co w niej zapisane. Fani Kazika znajdą w niej płytę zawierającą „niepublikowane nagrania Kazika, wybrane przez niego, a pochodzące głównie z okresu pracy nad albumem „Los się musi odmienić”. Zatem każdemu, kto sięgnie po tę publikację, życzę przyjemniej lektury i słuchania.

Książką „Kazik. Biała Księga” ukazała się nakładem Wydawnictwa Kosmos Kosmos

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…