Recenzje

Współczesne problemy młodzieży

„Nie wiesz wszystkiego” to mocny thriller, który ukazuje współczesne problemy młodzieży. Tą książką Marcel Moss otwiera nam oczy.

Marcel Moss jest autorem, którego przedstawiać nie trzeba. „Nie wiesz wszystkiego” to jego czwarta książka, która dowodzi, że można stawiać go w czołówce polskich pisarzy. Tą powieścią nie tylko potwierdził talent do poruszania emocji czytelnika, lecz dowiódł, że jego pisarski warsztat doskonali się z każdą nową historią, którą poznajemy. A ta historia porusza nas także ze względu na problem, który autor ukazał. Problem jakże współczesny, który zatrważa skalą.

Autor otwiera nam oczy na sytuację dzisiejszej młodzieży. Polska jest na drugim miejscu w Europie pod względem samobójstw nieletnich. Młodzież jest nierozumiana, a stawiane przed nimi oczekiwania, często są ponad ich siły. Wyścig szczurów, czy też niespełnione ambicje rodziców, często przekładają się na problemy, które pchają młodego człowieka do czynów samobójczych. Rywalizacja oraz złudny obraz kreowany przez social media, potęgują wśród nich kompleksy, a niemożność okazywania słabości, powodują, że ich psychika pęka niczym balon nadmuchany do maksymalnych rozmiarów.

Marcel Moss ukazuje historię uczniów prestiżowego warszawskiego liceum. Otylia uznawana jest za szkolnego wyrzutka, ucznia drugiej kategorii. Alan jako kapitan drużyny siatkówki wykreował obraz idealnego ucznia. Dwie jakże skrajne osobowości. Pewnej nocy skacząc z dachu opuszczonej hali targnęli się na swoje życie. To wydarzenie mocno wstrząsnęło społecznością warszawskiego liceum, które bez chwili zastanowienia zawyrokowała, że to Otylia nakłoniła Alana do podjęcia tego kroku. Jednak Marta, przyjaciółka samobójczyni nie daje wiary tym osądom. Nie wierzy, że dziewczyna byłaby zdolna do samobójstwa. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość, która jest początkiem zawiłej gry. Ktoś, kto zna prawdę, chce ją ujawnić, lecz tylko na swoich warunkach.

„Nie wiesz wszystkiego” to mocny thriller, który ukazuje współczesne problemy młodzieży. Problemy bagatelizowane przez dorosłych, twierdzących, że bolączki dzisiejszej młodzieży, są niczym w porównaniu, do problemów ich lat młodości. Autor uświadamia nam, że takie podejście, nie jest rozwiązaniem, lecz potęguje brak wsparcia dla młodego człowieka. Owszem problemy są inne, gdyż zależne są od wielu czynników psycho-społecznych, lecz nie można wartościować ich skali. Często lekceważenie sygnałów, sprawia, że samobójstwo dla młodego człowieka jest jedynym rozwiązaniem.

Tą książką Marcel Moss otwiera nam oczy, „zmusza” do zauważenia problemów z jakimi borykają się nastolatkowie. Książka podzielona jest na pięć części. Każda z nich opisuje historię z perspektywy bohaterów. Marta, Sara, Otylia, Wiktora czy Alan, to historie wielu młodych ludzi, które powinny włączyć w nas lampkę zanim będzie za późno. „Nie wiesz wszystkiego” trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony… lecz jak zapewnia autor ciąg dalszy nastąpi.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu FILIA, FILIA Mroczna Strona.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…