Recenzje

Wniknąć w umysł bestii

„Zimny chirurg” do cna porusza prawdą, która zmrozi krew każdego czytelnika, nawet najbardziej odpornego na obraz makabrycznych zbrodni. Autor uzmysławia nam, że zło może znajdować się obok nas. I to chyba jest w tym wszystkim najbardziej niepokojące.

Nazwisko Maxa Czornyja jest dla mnie gwarancją, że sięgając po jego książki mogę liczyć na ogromny zastrzyk wstrząsających emocji. Powieść grozy, thriller psychologiczny, a ostatnio powieść obyczajowa dostarczyły mi wiele wrażeń. Tak samo jest w przypadku książek ukazujących prawdziwe historie.

„Zimny chirurg” to druga książka autora napisana w cyklu „Filia Mroczna Strona Na Faktach”. Pierwsza książka pt. „Rzeźnik” ukazywała historię Józefa Cyppka. Ta najnowsza przybliża nam historię Edmunda Kolanowskiego, który dla sąsiadów był zwyczajnym człowiekiem. Zdawałoby się, że takim jak wielu z nas. Mąż, ojciec, niczym nie wyróżniający się od innych. Jednak obraz ten jak pokazała historia jest mylny. Kolanowski był bestią, jednym z najbardziej makabrycznym seryjnym mordercą, psychopatą, który trafił do podręczników kryminalistyki na całym świecie. Jego przypadek był przedmiotem analiz FBI.

Aż trudno uzmysłowić sobie, że ta historia nie jest wymysłem Maxa Czornyja. Jest wiernym odzwierciedleniem prawdziwej historii. Autor wnika w głąb umysłu Kolanowskiego. W oparciu o „wyjaśnienia ze śledztwa, materiał dowodowy oraz szczegółowy przebieg rozpraw” stara się wczuć w sposób jego działania. Czy mu się to udało? TAK!

Edmund Kolanowski był nekrofilem, który fascynował się wycinaniem narządów płciowych swoich ofiar. Opisy makabrycznych zbrodni do głębi poruszają psychikę czytelnika. Czytelnika, który uświadamia sobie, że człowiek ten był zdolny do czynów, których nie byliby w stanie wymyśleć najbardziej poczytni autorzy kryminałów czy powieści grozy. Szok i niedowierzanie towarzyszył mi w trakcie odkrywania kolejnych kart z przeszłości bestii, dla której nekrofilia była prawdziwą obsesją.

„Zimny chirurg” to dogłębne studium zła, które miejmy nadzieje nie znajdzie naśladowcy. I choć książka traktuje o złu w najgorszej postaci, to warto po nią sięgnąć. Zawiera ona krótkie rozdziały, lecz jakże bogato nasycone obrazem zbrodni dokonanych przez zwyrodnialca. Autor ponownie wykonał kawał dobrej roboty. Wczuwając się w umysł bestii ukazuje czarną kartę historii naszej ludzkości. Bestialstwo Edmunda Kolanowskiego przechodzi granice wytrzymałości. Max Czornyj przyznaje, że książka ta „ma stanowić próbę odtworzenia procesu powstania i funkcjonowania osobowości zdolnej do najgorszych czynów”.

„Zimny chirurg” do cna porusza prawdą, która zmrozi krew każdego czytelnika, nawet najbardziej odpornego na obraz makabrycznych zbrodni. Autor uzmysławia nam, że zło może znajdować się obok nas. I to chyba jest w tym wszystkim najbardziej niepokojące.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu FILIA, FILIA Mroczna Strona.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…