Recenzje

Wieczna sława Kleopatry

Alberto Angela w oparciu o liczną bibliografię ukazuje nam prawdziwą twarz Kleopatry. Mocnym punktem tej książki jest fakt, że nie czyni tego poprzez przedstawienie suchych informacji, lecz ubiera je w ciekawą opowieść. Dzięki temu poznawanie tej historii to sama przyjemność. Bogactwo wiedzy oparte jest również licznymi zdjęciami ilustrującymi poznawaną historię.

Alberto Angela w książce „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” stara się odkryć kim była kobieta, której udało się zdobyć serce Juliusza Cezara i Marka Antoniusza. Autor próbuje dociec, jak bardzo wpłynęła na sytuację polityczną dwóch cywilizacji: starożytnego Egiptu i Rzymu.

Włoski dziennikarz w oparciu o fakty w fabularyzowany sposób ukazuje historię Kleopatry. Dzięki temu nie otrzymujemy suchej wiedzy, lecz zdobywamy ją w postaci ciekawej opowieści.

Nie ma wątpliwości, że Kleopatra miała ogromny wpływ na bieg historii. Kształtowała ją. Żyjąc w świecie zdominowanym przez mężczyzn, nie uległa ich wpływom, lecz sama zdołała narzucić własne zdanie, poglądy. Być może to jej seksapil sprawił, że potrafiła osiągać cele polityczne. Świadoma swego uroku potrafiła w pełni go wykorzystać dla celów wewnętrznych w swoim królestwie, umacniając tym samym swoją władzę. Polityczne ambicje i umiejętności strategiczne Kleopatry były nieprzeciętne.

Nie da się ukryć, że ostatnia królowa hellenistycznego Egiptu budzi podziw i zaciekawienie współczesnych historyków. Alberto Angela w swej książce ukazuje jej fenomen. „Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę” to bardzo ciekawy obraz wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, które pomimo upływu czasu ożywają w naszych emocjach.

Czytając tę książkę nasuwa się wiele pytań. Czy Kleopatra była bezwzględną władczynią? Co kierowało nią w zdobywaniu władzy? Jednak najczęściej zastanawiałem się, jak poradziłaby sobie w dzisiejszym świecie polityki? Czy byłaby pierwszą rozgrywającą na salonach politycznych? Myślę, że dzięki swojemu sprytowi, byłaby kluczową postacią na politycznej arenie międzynarodowej.

Autor w oparciu o liczną bibliografię ukazuje nam prawdziwą twarz Kleopatry. Mocnym punktem tej książki jest fakt, że nie czyni tego poprzez przedstawienie suchych informacji, lecz ubiera je w ciekawą opowieść. Dzięki temu poznawanie tej historii to sama przyjemność.

Bogactwo wiedzy oparte jest również licznymi zdjęciami ilustrującymi poznawaną historię. Polecam tę książkę nie tylko historykom, czy też miłośnikom najsłynniejszej i najbardziej zagadkowej królowej wszech czasów. Myślę, że każdy z nas poznając historię Kleopatry może odbyć ciekawą podróż, do której zawsze będziemy powracać z uśmiechem na twarzy.

Jeśli interesuje Was historia starożytnego Rzymu to mogę polecić Wam dwie wcześniejsze książki autora „Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki” oraz „Imperium. Podróż po Cesarstwie Rzymskim śladem jednej monety”.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czytelnik.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…