Recenzje

To coś dla mnie… i dla Was!

Marlena i Marian Siwiakowie napisali powieść godną polecenia, którą warto przeczytać i umieścić w swej domowej bibliotece na honorowanym miejscu Najlepszych Interesujących Książek. Emocje gwarantowane. Dlatego też z nieukrywaną przyjemnością Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje.

Gdy otrzymałem propozycję przeczytania książki Marleny i Mariana Siwiaków, nie mogłem powiedzieć NIE. Thriller socjologiczny „Pharmacon” wzbudził moją ciekawość, nie tylko gatunkiem, lecz również tematem.

Jako socjolog nie mogłem przejść obok tej książki obojętnie. Dodam więcej, ta książka jest również thrillerem technologicznym, tworząc nową przyszłość tego gatunku. Polski czytelnik otrzymuje nową jakość, nową propozycję czytelniczą, która, mam nadzieję, będzie rozwijać się w polskiej literaturze. Czuć tutaj również powiew fantastyki, a nawet kryminału, czy też filozoficznych rozważań na temat naszej cywilizacji. Takie połączenie kilku gatunków w dwóch tomach „Pharmaconu” dla każdego czytelnika jest prawdziwym rarytasem.

Thriller socjologiczny i technologiczny, powieść po części filozoficzna, kryminał, fantastyka – połączenie tych wszystkich elementów w jedną całość pokazuje, że autorzy wykonali kawał solidnej pisarskiej pracy. Pracy, która w moim odczuciu jest ich sukcesem. Kolaż tych gatunków nie sprawia, że trafiamy na miszmasz, czy też papkę, lecz serwujemy sobie lekturę interdyscyplinarną.

Gdy tylko zagłębiłem się w tę historię, wiedziałem, że ta powieść jest dla mnie. Ale również zaspokoi ona oczekiwania ambitnych czytelników, którzy od książki oczekują nie tylko rozbudowanej fabuły, lecz powodów do refleksji po przeczytanej lekturze. Książka wciągnęła mnie tak bardzo, że z nieukrywaną radością przyjąłem propozycję patronowania powieści Marleny i Mariana Siwiaków. „Pharmacon” mogę zaadresować każdemu socjologowi, jak również miłośnikowi ambitnych thrillerów z górnej półki. Wchodząc do świata zaprezentowanego przez autorów, przekraczamy bramy niezwykłe, gdzie nauka początkowo wydaje się sprawą nadrzędną, a ostatecznie przegrywa w starciu z żądzą zysku i władzy.

Tak naprawdę książki tej nie można zakwalifikować do jednego gatunku. Marlena i Marian Siwiakowie zapraszają nas do odkrywania futurystycznego świata, w którym poszukujemy leku na śmiertelność. Biolog Niv Sokol, wykorzystując technologię nanobotów, stara się znaleźć receptę na przedłużenie ludzkiego życia. Musi jednak uważać na zapędy koncernów farmaceutycznych, które widzą w tym przedsięwzięciu prawdziwą maszynkę do pozyskiwania pieniędzy. Sokol pragnie, aby wyniki jego pracy były korzystne dla całego społeczeństwa. Jednak splot nieoczekiwanych wydarzeń wciąga go w niebezpieczną grę ze światem wielkiej polityki i wielkich pieniędzy. Ścieranie się grup interesów sprawia, że fabuła książki pozostawi w naszej pamięci niezacieralny ślad. Ślad, który budzi refleksje nad tym, na ile fikcja może być odzwierciedleniem prawdziwego świata. Wartka akcja i doskonały pomysł na temat powieści wpisują ją na listę tych utworów, które w tym roku mogą namieszać w polskiej literaturze.

Marlena i Marian Siwiakowie napisali powieść godną polecenia, którą warto przeczytać i umieścić w swej domowej bibliotece na honorowanym miejscu Najlepszych Interesujących Książek. Emocje gwarantowane. Dlatego też z nieukrywaną przyjemnością Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje.

„Pharmacon” dostępny jest w każdej dobrej księgarni oraz na stronie Wydawnictwa Key-Text, jak i również na stronie książki http://pharmacon.mmsiwiak.com/. Przed sięgnięciem po tę lekturę zapoznajcie się z tymi linkami.

guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marlena i Marian Siwiakowie
Gość

Bardzo dziękujemy za recenzję i patronat. Zainteresowanych tematyką zapraszamy na stronę http://www.pharmacon.mmsiwiak.com, skąd można pobrać pierwsze 80 stron powieści.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów blogerskich 🙂

jeszcze chwilka…