Recenzje

Słynne zbrodnie w ZSRR

Talgat Jaissanbayev wykonał kawał solidnej pracy, bazując na licznej literaturze, artykułach oraz w oparciu o film dokumentalny. To, co ważne poznajemy życie zbrodniarzy, dowiadując się tym samym o motywach postępowania, co pchnęło ich do takiego kroku.

Nie ma chyba Państwa, w którym nie dochodziłoby do zbrodni. Te najsłynniejsze w ZSRR opisuje Talgat Jaissanbayev. W książce „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckim” poznajemy szczegóły wstrząsających historii.

Ta poruszająca literatura faktu pozwala nam poznać motywy zbrodniarzy oraz ich profile psychologiczne. Autor skrupulatnie odzwierciedla te wydarzenia z historii Związku Radzieckiego, które zapisały się niechlubną kartą w dziejach kraju, który miał być rajem na ziemi. Talgat Jaissanbayev opisuje wydarzenia z uprowadzenia samolotu przez 11-osobową rodzinę muzyków. Poznajemy również historię seryjnych morderców, złodziei obrazów, czy też sprawców napadu na bank,  jak i również zbrodniarki wojennej, która ukrywała się przez trzydzieści pięć lat.

Autor wykonał kawał solidnej pracy, bazując na licznej literaturze, artykułach oraz w oparciu o film dokumentalny. To, co ważne poznajemy życie zbrodniarzy, dowiadując się tym samym o motywach postępowania, co pchnęło ich do takiego kroku.

Książka rozpoczyna się historią z 8 marca 1988 roku, kiedy to członkowie 11-osobowej rodziny uprowadzili samolot TU-154 wykonujący lot nr 3739 na trasie Irkuck-Kurgan-Leningrad. Poznając historię tej rodziny, możemy dokładnie „wczuć” się w ich motywy postępowania. Ta historia nie tylko ukazuje zbrodnie, lecz trudne życie rodziny, która jedyną drogę ucieczki ze Związku Radzieckiego upatrywała w porwaniu samolotu.

Zadziwiającą historią są losy Tońki Cekaemistki, zbrodniarki wojennej ukrywającej się przez trzydzieści pięć lat. Jak to możliwe, że tak długo, była nieuchwytna? Talgat Jaissanbayev ukazuje nam jak „los dał jej możliwość ukrycia swojej prawdziwej tożsamości jeszcze skuteczniej”.

Jeśli chcecie poznać kulisy kulturalnej kradzieży, historię radzieckiego Kuby Rozpruwacza oraz kazachskiego Kanibala, to koniecznie sięgnijcie po książkę „Słynne zbrodnie w ZSRR. 10 najgłośniejszych przestępstw w Związku Radzieckiego”. Nie tylko one zmrożą Waszą krew. Również włamanie do banku państwowego Armenii jest wydarzeniem bez precedensu. Zadziwiające jest to, że włamywacz zdołał unieść gotówkę w kwocie półtora miliona rubli radzieckich, co „pod koniec lat 70. stanowiło równowartość pięćdziesięciu milionów współczesnych złotych”. Myślę, że nie o samą kradzież tutaj chodzi. Głównie motyw złodzieja przyprawia nas o ciarki na całym ciele.

Wszystkie historie ukazane przez Jaissanbayeva takie właśnie są. Spektakularne oraz wstrząsające. Ta książka to ciekawe spojrzenie na zbrodnie, oraz osoby ich dokonujące.

Książkę kończy opis wydarzeń z Kurska. W 1968 roku dwóch dziewiętnastoletnich żołnierzy radzieckich postanowiło zemścić się na świecie. Bladym świtem zdezerterowali z jednostki wojskowej dokonując krwawej zbrodni. Wdarli się do jednego z mieszkań w Kursu, zabijać domowników. Po zabarykadowaniu się w mieszkaniu „zaczęli strzelać do ludzi na placu znajdującym się koło dworca”.

Talgat Jaissanbayev napisał książkę ukazującą prawdziwe historie, które warto poznać. Czyt-NIK poleca! Czyt-NIK patronuje!

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…