Recenzje

Sentymentalna droga Marka Hłaski

„Najlepsze lata naszego życia” to nie tylko dzieło jakże ważne w twórczości Marka Hłaski. To również książka, która ma ogromne znaczenie dla budowania wartości polskiej literatury. To książka, którą polecam każdemu czytelnikowi, niezależnie od tego ile liczy wiosen. Każdy z nas powinien poczuć te emocje, które płyną z tej lektury.

Rok 2024 ustanowiony został rokiem Marka Hłaski. Poznając twórczość autora, odnajduję zasadność tej decyzji. Zasadność uhonorowania w ten sposób twórczości pisarza ponadczasowego, autora, który pozostawił po sobie wiele dzieł, jakże ważnych, bogatych przekazem treści. Treści, którą warto poznać i wziąć do swojego serca, by czerpać z jej mądrości. Nie ukrywam, że kolejne dzieło Marka Hłaski, które miałem przyjemność poznać, wywarło na mnie ogromne wrażenie, co nie jest bez znaczenie dla mej czytelniczej wrażliwości.

„Najlepsze lata naszego życia” to zbiór opowiadań, które powstały w latach 1951-1956. Co ważne są to niepublikowane wcześniej dzieła pisarza, które zachowały się w jego archiwach. Są one niejako sentymentalną drogą Marka Hłaski, której zapiski, odzwierciedlają czasy stalinowskiej Polski. To również doskonałe zilustrowanie prawdziwości, realizmu czasów PRL-u. Autor dotyka naszej czytelniczej wrażliwości z jednej strony subtelnie, z drugiej zaś mocno naciskając na dramaturgię tamtych czasów. Sprawia to, że lektura ta jest niczym rejs po wzburzonym morzu, które pragnie nas pochłonąć, lub też popchać nas swoimi falami w głębię naszej egzystencji.

Pragnę podkreślić, że obcowanie z literaturą Marka Hłaski jest doświadczeniem sensualnym, działającym na nasze zmysły, emocje w sposób, którego nie można opisać jednym słowem. Wrażenia płynące z tej lektury są jak przejście przez bramę, która otwiera przed nami możliwości poznania realiów życia naszych przodków. I co ważne realia te nie są wytworem wyobraźni pisarza na podstawie zasłyszanych przezeń opowieści, lecz są zapisem Jego własnych doświadczeń, przeżyć, emocji, odczuć, uczuć… .

„Najlepsze lata naszego życia” to nie tylko dzieło jakże ważne w twórczości Marka Hłaski. To również książka, która ma ogromne znaczenie dla budowania wartości polskiej literatury. To książka, którą polecam każdemu czytelnikowi, niezależnie od tego ile liczy wiosen. Każdy z nas powinien poczuć te emocje, które płyną z tej lektury. Lecz to nie tylko o emocje chodzi. Tu chodzi o przesłanie, wartość, która wylewa się z tego zbioru opowiadań. Warto pochylić się nad tymi tekstami, które rodzą wiele refleksji. Zdecydowanie polecam.

Książka „Najlepsze lata naszego życia” ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…