Recenzje

Sekrety Anny

Kate Hewitt utkała historię o miłości, o wojnie. Historię nie łatwą, lecz mocno trafiającą do serc. Jeśli uwielbiacie powieści o tematyce wojennej, to „Dziewczyna z Berlina” jest tą, którą mogę Wam polecić. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Film, któremu wróże sukces, tak jak książce, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym.

Kate Hewitt napisała powieść poruszającą, trafiającą do naszych sumień. „Dziewczyna z Berlina” to historia, wobec której nie można przejść obojętnie. Pozostaje z nami na zawsze. Jej przekaz mocno trafia do naszych emocji.

Historia rozgrywa się w dwóch przestrzeniach czasowych – w 1936 roku w nazistowskim Berlinie i w roku 1946 we Frankfurcie.

W 1936 roku poznajemy historię Liesel Scholz. Jej życie jest idealne. Może cieszyć się pięknym domem, poczuciem bezpieczeństwa oraz przywilejami płynącymi z faktu, że jej ojciec jako chemik pracuje dla niemieckiego rządu. Obraz świata widziany przez Liesel zmienia się w momencie, gdy poznaje Rosę, córkę ich żydowskiej gosposi. Okazuje się, że Rosa w niemieckiej rzeczywistości nie jest bezpieczna. Liesel pragnie jej pomóc, narażając tym samym siebie i swoich bliskich.

Dziesięć lat później przenosimy się do Frankfurtu. Poznajemy Sama Houghtona, młodego amerykańskiego kapitana. Przyjeżdża on do Frankfurtu, aby rozliczyć nazistów za haniebne czyny, których dopuścili się podczas II wojny światowej. Mężczyzna zatrudnia Annę, tłumaczkę, która jak się okazuje, skrywa sekrety związane z działalnością nazistowskich Niemiec. Między Samem i Anną rodzi się uczucie.

Czy jednak to, co przydarzyło się Annie podczas wojny przekreśli szansę na miłość? Jaki sekret skrywa kobieta? Jak bardzo poznanie go zmieni relacje między kobietą i mężczyzną? Te pytania pojawiały się w mej głowie podczas lektury tej książki. Odpowiedzi nie są łatwe. Lecz warto poznać tę historię. Tak autentyczną, tak poruszającą, że jeszcze długo po zakończeniu lektury nie mogłem przestać myśleć o „Dziewczynie z Berlina”.

Kate Hewitt utkała historię o miłości, o wojnie. Historię nie łatwą, lecz mocno trafiającą do serc. Jeśli uwielbiacie powieści o tematyce wojennej, to „Dziewczyna z Berlina” jest tą, którą mogę Wam polecić. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Film, któremu wróże sukces, tak jak książce, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. W ubiegłym roku Sinfullu Wicked Book Reviews określił tę powieść jako najlepszą książkę. I wcale się temu nie dziwię. To książka, którą powinien przeczytać każdy z nas. To historia, którą warto poznać. Zdecydowanie polecam!

Książka „Dziewczyna z Berlina” ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…