Recenzje

Rozmowy o depresji

Książkę Małgorzaty Serafin i Marka Sekielskiemu polecam każdemu z nas. Niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, miejsca zamieszkania, czy stanu posiadania. Każdy z nas powinien ją przeczytać.

Depresja nie ma imienia. Depresja nie pyta o wykształcenie, płeć, miejsce zamieszkania czy stan portfela. Ona może zamieszkać w każdym z nas. Ona ma ogromny wpływ na nasz stan samopoczucia, wpływając na nasze życie.

Małgorzata Serafin i Marek Sekielski przeprowadzili czternaście szczerych rozmów. Ich rozmówcy podzielili się swoim kawałkiem życia – bardzo intymnym, osobistym. A to wymagało przede wszystkim odwagi. Odwagi tak potrzebnej w dzisiejszym świecie. W tych rozmowach odwaga ta idzie w parze ze szczerością. A to niezmiernie ważne, gdy dotyka się tematu depresji.

Specjalnie nie napisałem problemu (lecz tematu), ponieważ depresja nie powinna być wrzucana do worka problemów, balastów, lecz tematu, który jest „plagą” XXI wieku. Jest tematem, nad którym należy się pochylić. I nie myślę, tu o pojedynczych osobach. Każdy z nas powinien bliżej przyjrzeć się depresji – depresji, która może spojrzeć w oczy każdemu z nas. Może zapukać do życia każdego człowieka, nie pytając „czy przyszła w porę?”. Może rozgościć się, a my nigdy nie będziemy gotowi na jej wizytę. Dlatego też każdemu z nas polecam książkę „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?”.

Co ważne z rozmów o depresji wyłania się pozytywny przekaż, że da się z niej wyjść. Zawsze jest nadzieja. Rozmowy, które możemy dziś przeczytać, są światełkiem w tunelu. Pani Małgorzata i Pan Marek rozmawiali z psychiatrą, psychoterapeutką, trenerką specjalizującą się w odporności psychicznej, pielęgniarką, psycholożką dzieci i młodzieży. Ale przeczytać możemy również rozmowy z byłym lekkoatletą, pisarzem, dziennikarzem, choreografką, prawniczką, rzecznikiem prasowym, aktorką, fotomodelką, dziennikarzem, uczennicą liceum oraz małżeństwem, które prowadzi blog związany z tematem depresji.

Nie ukrywam, że ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Mam również wdzięczność do jej autorów, gdyż książka ta niesie nadzieję, dodaje sił, gdy depresja staje się częścią naszego życia. Dzięki tej książce możemy spojrzeć na ten temat z bliska, poznać historie prawdziwe, historie, które mogą być dla nas motorem napędowym, gdy depresja zawita do naszych drzwi.

Książkę Małgorzaty Serafin i Marka Sekielskiemu polecam każdemu z nas. Niezależnie od wieku, płci, wykształcenia, miejsca zamieszkania, czy stanu posiadania. Każdy z nas powinien ją przeczytać.

Książka „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?” ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…