Recenzje

Rok 2024 Rokiem Marka Hłaski

Nie ukrywam, że książka ta wciągnęła mnie do cna, a przemyślenia, do których skłania zapisać można w notesie myśli, które kształtują nasze spojrzenie na otaczający nas świat. Dlatego też polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, który w literaturze poszukuje ważnych wartości.

W tym roku przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Marka Hłaski. Z uwagi nie tylko na ten jubileusz, lecz przede wszystkim za zasługi pisarza w polskiej literaturze Sejm ustanowił rok 2024 Rokiem Marka Hłaski. Dlatego też Czyt-NIK postanowił poznać bliżej twórczość autora. Zatem zamierzam sięgnąć po osiem książek tegoż pisarza. Pierwsza z nich pt. „Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” zapewniła mi wyjątkowe emocje, którymi pragnę podzielić się z Wami w tej właśnie recenzji.

„Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” to bez wątpienia powieść mroczna, psychologiczna, która podważa pewne religijne normy w społeczeństwie. Ich realistyczny charakter uderza nie tylko w naszą wyobraźnię, lecz uświadamia nam, jak bardzo pewne normy odbiegają od prawdziwości, gdy zderzają się z prawdą życia. Bez wątpienia bohaterowie tej powieści doskonale potrafią udawać pewne zachowania, uczucia, by dążyć do realizacji swoich prywatnych celów.

Główny bohater jest osobą samotną, która bez mrugnięcia okiem „bawi się” ludzkimi emocjami. Co ważne historia ta uderza w nas prawdą, swoim realizmem, uświadamiając nam, że w naszym otoczeniu możemy znaleźć ludzi właśnie takiego pokroju. Marek Hłasko w tej książce z odwagą ukazuje nam prawdę, która może nie być wygodna, z którą nie do końca możemy się zgadzać. To sprawia, że historia ta nie jest pisana pod publiczkę, lecz po to, aby publiczność czytelnicza zauważyła cynizm pewnych zachować. A to czyni tę historię uniwersalną, prawdziwą.

„Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” nie należy do literatury łatwej. I to ważne, gdyż dotyka tematów, wobec których nie można przejść obojętnie, lecz warto zatrzymać się, spojrzeć na nie z perspektywy pisarza, jak i również swojej poprzez rozmyślanie nad kwestiami poruszonymi przez Marka Hłaskę. Nie ukrywam, że książka ta wciągnęła mnie do cna, a przemyślenia, do których skłania zapisać można w notesie myśli, które kształtują nasze spojrzenie na otaczający nas świat. Dlatego też polecam tę książkę każdemu czytelnikowi, który w literaturze poszukuje ważnych wartości.

Po przeczytaniu tej książki mogę dodać, że Marek Hłasko jest pisarzem, który wyrywa się normom czasowym. Jego przemyślenia, które kreśli na kartach książki, są cenne, ważne, wartościowe. Dlatego też warto się w nie wczytać, wsłuchać i wziąć z nich coś dla siebie. Czyt-NIK wziął, teraz Wasza kolej.

Książka „Wszyscy byli odwróceni. Sowa, córka piekarza” ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…