Recenzje

Przeciętna kobieta nie istnieje

„Lekcje chemii” to bez wątpienia ciekawa powieść, prawdziwa, która pozwoli nam oderwać się od problemów codzienności. Dzięki poznaniu Elizabeth nasza codzienność nie będzie szara, lecz nabierze barw. Muszę przyznać, że poczułem chemię z bohaterką powieści Bonnie Garmus.

„Lekcje chemii” to powieść, którą nie sposób umieścić w jednym gatunku literackim. To ciekawy kolaż gatunkowy, który zainteresuje czytelników poszukujących wciągającej lektury. Z humorem, przesłaniem i ciekawą historią spotkamy się sięgając po książkę Bonnie Garmus.

Autorka zaprasza nas do świata Elizabeth Zott – kobiety nieprzeciętnej, która nie boi się tego, co myśli, a co najważniejsze nie ma zahamowań, aby artykułować swoje myśli i zasady. Bez wątpienia jest kobietą silną. I nie mam tu na myśli siły fizycznej. Jej psychika jest godna podziwu. A jej podejście do życia, może pokazać wielu z nas, że jest kobietą mocno stąpającą po ziemi.

Elizabeth pracuje w Instytucie Badawczym Hastings. Jej koledzy z zespołu mają odmienne zdanie wobec równouprawnienia płci. To nie przeszkadza jej do kreślenia swojego punktu widzenia w tym temacie. „Lekcje chemii” to historia ciekawa, podana w lekkim stylu, lecz traktująca o ważnych kwestiach w relacjach damsko-męskich.

Elizabeth Zott jest chemiczką, samotną matką, która nie boi się stawić czoła życiowym wyzwaniom. Robi to z podniesionym czołem. Nie jest przy tym nazbyt dumna, lecz co najważniejsze świadoma swoich praw, swojej siły, zarażając tym samym każdego czytelnika, który sięgnął po „Lekcje chemii”.

Elizabeth jest takżę gwiazdą telewizyjnego programu o tematyce kulinarnej. Jej podejście do gotowania jest równie ciekawe jak postawa życiowa – niekonwencjonalna. Zott wychodzi poza schematy, dlatego też jest postacią barwną, która zapada w pamięć. Jej życiowy styl przyciąga naszą uwagę, będąc dla nas motorem, abyśmy również nie wpadali w narzucone schematy, lecz żyli własnym życiem.

„Lekcje chemii” to bez wątpienia ciekawa powieść, prawdziwa, która pozwoli nam oderwać się od problemów codzienności. Dzięki poznaniu Elizabeth nasza codzienność nie będzie szara, lecz nabierze barw. Muszę przyznać, że poczułem chemię z bohaterką powieści Bonnie Garmus. Zawsze, gdy będę zerkał na tę książkę, moja reakcja będzie wesoła, radosna i pełna pozytywnej energii. Dobra lektura gwarantowana. „Lekcje chemii” to debiut, który otwiera Bonnie Garmus drzwi do sukcesu.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…