Recenzje

„Primum non nocere”

„Stan zdumienia” autorstwa Ann Patchett to bez wątpienia wyjątkowa lektura, której nie można pominąć na swej liście książek do przeczytania. A gdy już ją przeczytacie, to warto wpisać ją na listę Najlepszych Interesujących Książek. Czyt-NIK już to zrobił. Teraz Wasza kolej. Zdecydowanie polecam!

Ann Patchett stworzyła zdumiewającą historię, która pozostaje w nas na zawsze. Historię, która daje wiele ważnych przemyśleń. „Stan zdumienia” to powieść, którą należy przeczytać. Po przeczytaniu tej książki rozmyślałem o świecie, o tym co wokół nas.

Powieść ta jest książką niezwykłą, dotyka tematów naukowych. Możemy uświadomić sobie, jak cienka jest linia dzieląca dobro od zła. W zasadzie linia ta zaciera się.

Na kartach powieści „Stan zdumienia” poznajemy losy czterdziestodwuletniej Mariny, która wyjeżdża do amazońskiej dżungli, aby poznać okoliczności śmierci Andersa Eckmana. Jednak, to co Marina odkryje będzie bardziej przerażające niż jej się wydawało. Co tak bardzo przerazi kobietę? Czy to, co odkryje w samym środku dżungli? Czy może jednak sama doktor Annick Swenson prowadząca badania związane z płodnością?

Jednak zastanawiając się nad postawą doktor Swenson warto zadać sobie pytanie – czy badania naukowe prowadzące do stworzenia leku, mają za główny cel pomóc ludzkości, czy jednak napełnić portfele właścicieli koncernów farmaceutycznych? Swenson bliżej było do tej pierwszej opcji. Pytanie czy w prawdziwym życiu naukowcy kierują się tą samą zasadą?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Oparta jest przede wszystkim na sumieniu każdego naukowca. Warto w tym momencie odwołać się do jednej z naczelnych zasad w medycynie, przypisywanej Hipokratesowi czyli „Primum non nocere”.

„Stan zdumienia” to bez wątpienia thriller naukowy dotykający kwestii odkryć. Każda strona tej powieści odkrywa przed nami fascynującą i przerażającą historię. Ann Patchett zabiera nas w sam środek amazońskiej dżungli. Podróżujemy do jądra ciemności. Tutaj nic nie jest zero-jedynkowe. W tym świecie nic nie jest jednoznaczne.

Po przeczytaniu tej książki warto zadać sobie pytanie – jak daleko naukowcy mogą posunąć się w swoich badaniach? Czy badania te zawsze służą ludzkości? Czy może jednak są realizacją ich ambicji?

„Stan zdumienia” to bez wątpienia książka, która zmusza nas do zastanowienia się nad światem, nad jego funkcjonowaniem i naszej roli w jego kształtowaniu. Historia ta z jednej strony fascynuje, z drugiej zaś przeraża.

To, co zasługuje na słowa uznania, to język Ann Patchett. Wyjątkowy styl autorki odczuwalny jest na każdej stronie tej książki. Autorka dotyka tematu trudnego, lecz jakże ważnego. Tematu, który porusza również etyczne aspekty w prowadzeniu badań naukowych związanych z płodnością. „Stan zdumienia” to bez wątpienia wyjątkowa lektura, której nie można pominąć na swej liście książek do przeczytania. A gdy już ją przeczytacie, to warto wpisać ją na listę Najlepszych Interesujących Książek. Czyt-NIK już to zrobił. Teraz Wasza kolej. Zdecydowanie polecam!

Książka „Stan zdumienia” ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Znak Literanova.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…