Prawdziwe oblicze nowojorskiej policji.

Ta historia wydarzyła się naprawdę! Ta książka zapiera dech, powala dobitnym odzwierciedleniem prawdziwego oblicza nowojorskiej policji. Charles Campisi dotyka poważnego tematu, przełamuje granice, których przekroczenie wywraca dotychczasową rzeczywistość o sto osiemdziesiąt stopni. Autor tej książki, już od dziecka marzył o pracy policjanta. Zawsze chciał być dobrym gliną i nigdy w to nie wątpił. Mino przeciwnością nie poddawał się. Nawet wtedy, gdy z powodu redukcji etatów, na jakiś czas zmuszony był pożegnać się z mundurem. Po blisko dwóch latach wraca do służby, zmieniając oblicze nowojorskiej policji. „Dobry gliniarz” to mocne uderzenie, odkrywające kulisy handlu narkotykami, zabójstw czy też pornografii dziecięcej. Poznajemy również niechlubną kartę New York City Police Department. Jednym słowem, książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Dragon, to bardzo mocna dawka czytelniczych wrażeń.

Charles Campisi, autor tej niezwykłej i wstrząsającej publikacji to legenda nowojorskiej policji. W latach 1996-2014 był szefem biura spraw wewnętrznych, gdzie z sukcesami zajmował się zwalczaniem korupcji. Podczas swojej kariery zawodowej wyznając zasadę „zero tolerancji” zrewolucjonizował walkę z przestępczością w szeregach policji. Metody jego pracy znacząco wpłynęły na spadek korupcji, a wdrożone przez niego metody do dziś służą jako wzór do naśladowania przez służby na całym świecie. Charles Campisi do rąk czytelników wręcza książkę, która jest dowodem na to, że jego niezłomność i wiara w dobrego glinę, pomogła oczyścić szeregi policji z „czarnych owiec”. Na łamach tej książki poznajemy dobrego gliniarza, któremu udało się powstrzymać tych złych. Autor udowadnia, że jako jedyny był w stanie zlikwidować korupcję tam, gdzie od lat rządzą te same układy. Trzeba przyznać, że ta książka zaskakuje poznawanymi faktami, tym samym trzymając nas w napięciu do ostatniej strony. I zdawałoby się, że takie historie, są jedynie fikcją literacką, czy też filmową. Jednak postawa i nieugiętość Charlesa Campisiego pokazują, że w świecie realnym takie historie również mają miejsce.

Książka ta daje do myślenia, czy walka ze złymi policjantami w swoich szeregach, to donosicielstwo na kolegów, czy jednak jest to słuszna droga do oczyszczenia swoich szeregów? Ciekaw jestem jak każdy z nas postąpiłby w takiej sytuacji? Czy przymknąłby oko, a może wsiąknął w ten układ i czerpał z niego korzyść? Ilu z nas postąpiłoby jak Charles Campisi i dzielnie stawiłoby czoła? Kulisy pracy nowojorskiej policji odkrywają jej czarne karty, jak i również są dowodem na to, że jeden człowiek może skutecznie walczyć z układem, w miejscu, gdzie nie powinno do niego dochodzić. Policja to instytucja, która powinna stać na straży porządku, przestrzegać prawa. Wiadomo jednak, że w każdej „rodzinie” znajduje się przysłowiowa czarna owca. Ważne jest to, aby skutecznie rozprawić się z jej poczynaniami, które stawiają ową rodzinę w niekorzystnym świetle. Autorowi tej książki to się udało. A wszystkim czytelnikom emocjonujących książek zalecam udanie się do najbliższej księgarni, gdyż warto tę książkę przeczytać. Nie tylko doznamy mocnych wrażeń, lecz znajdziemy dzięki niej wiarę, że walka w słusznej sprawie, nawet jeśli oznaczać będzie niemożliwe, jest możliwa do wygrania. I nawet jeśli każdego dnia obracamy się w świecie kłamstw, pomówień i korupcji, to tylko i wyłącznie nasz własny dekalog pomoże wytrwać w walce zgodnie z własnymi przekonaniami. Zdaję sobie sprawę, że może to być bardzo trudne. Dlatego też niech lektura tej książki, będzie dla nas pewnego rodzaju akumulatorem, gdy tylko napotkamy na chwilę zwątpienia w słuszność naszych ideałów. „Dobry gliniarz” jest książką, która szokuje, elektryzuje i daje do myślenia. Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Dragon Kryminały http://www.wydawnictwo-dragon.pl.

 

Dodaj komentarz