Recenzje

Poznajcie Jacka Taylor

Dodatkową wartością książki „W ciszy Galway” jest ten wyjątkowy irlandzki klimat. Tutaj nie tylko kryminalna zagadka absorbuje naszą uwagę. Ponura i mroczna aura stworzona przez Kena Bruena dodaje tej historii pewnego „kolorytu”.

Ci, którzy czytali książki Kena Bruena doskonale znają Jacka Taylora. Ci, którzy lekturę mają przed sobą, niech wiedzą, że Taylor jest bohaterem, którego polubicie. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie. Dlaczego? Dlatego, że to prawdziwy gliniarz – z krwi i kości. Z jednej strony nieustępliwy w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki. Z drugiej zaś „poharatany” przez życie. Jest postacią jak najbardziej realną, prawdziwą, nie wyidealizowaną.

Jack Taylor to upadły gliniarz, lecz co ważne prawy człowiek. Raz może przyprawiać o złość, tak, by za chwilę zachwycić inteligencją w swej policyjnej robocie. A tę wykonuje z pełnym oddaniem.

Dodatkową wartością książki „W ciszy Galway” jest ten wyjątkowy irlandzki klimat. Tutaj nie tylko kryminalna zagadka absorbuje naszą uwagę. Ponura i mroczna aura stworzona przez Kena Bruena dodaje tej historii pewnego „kolorytu”. I choć określając tę książkę miarą barw, mogę stwierdzić, że widoczna jest jedynie szarość, to i tak historia zapisana na jej kartach elektryzuje. A co takiego sprawia, że „W ciszy Galway” głośno puka do naszej wyobraźni.

To przede wszystkim zbrodnia dokonana przez mordercę okrzykniętego mianem „Ciszy”. Właśnie za jego sprawą w Galway będzie głośno. Głośno o pościgu w schwytaniu mordercy, który zagraża społeczności miasteczka w zachodniej Irlandii. Jack Taylor jest nadzieją na przywrócenie bezpieczeństwa mieszkańcom. Podejmuje się sprawy, która jak się okazuje staje się dla niego również osobistym wyzwaniem. Wyzwaniem, które wymagać będzie od niego pełnego skupienia. A my ze skupieniem i zaciekawieniem odkrywać będziemy kolejne karty tego kryminału.

Kryminału jakże innego, zawierającego specyficzny klimat – irlandzki klimat, który może uzależnić. Dlatego też czym prędzej sięgnę po kolejną książkę z Jackiem Taylorem w roli głównej pt. „Duchy Galway”.  Przyznam, że jeszcze nie byłem w Irlandii. Jednak dzięki Kenowi Bruenowi mogłem choć przez chwilę poczuć kryminalną atmosferę literatury irlandzkiej. I powiem szczerze – jak to kupuję!  

Książka „W ciszy Galway” ukazała się nakładem Wydawnictwa Wizard Media.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…