Recenzje

Poruszająca historia Racheli

„Dziecko Holokaustu” to poruszająca historia, dająca nadzieję w trudnych czasach, gdy piekło zstępuje na ziemię. To książka tak bardzo nam dziś potrzebna.

„Dziecko Holokaustu” to niezwykle poruszająca historia. Porusza swą autentycznością, świadomością, że czytając tę książkę, poznajemy prawdziwe wydarzenia z życia Racheli, zwanej Laleczką. Dziewczynka urodziła się w getcie w 1941 roku. To, co najbardziej uderza, to heroizm jej rodziców – Jakuba i Cypy, w uratowaniu ich dziecka.

Historia dziewczynki porusza nasze najczulsze struny. Daje również świadectwo rodzicielskiej miłości oraz otwartości drugiego człowieka na niesienie pomocy, ryzykując własnym życiem.

Amira Keidar napisała książkę, którą przeczytać powinien każdy z nas. Niezależnie, którym gatunkiem najbardziej się fascynujecie, to książka „Dziecko Holokaustu” jest dla nas lekcją historii dającą przesłanie, z którego warto wziąć tę mądrość. Mądrość życiową, a przede wszystkim ludzką, związaną z wrażliwością na drugiego człowieka i pomocą, w najtrudniejszych chwilach.

A te, doświadczone przez rodziców Racheli, to prawdziwe piekło. Dlatego też, gdy w polskim getcie rozpoczęto systematycznie mordować wszystkich więźniów, dla Jakuba i Cypy było jasne, aby chronić ich „Laleczkę”. Tuż przed jej pierwszymi urodzinami Cypa przemyca córeczkę poza granice getta, gdzie dwóm polskim przyjaciółkom Irenie i Zofii powierza ją pod opiekę. Kobiety ryzykowały śmiercią, gdyż w momencie zdemaskowania ich pomocy mogły zostać rozstrzelane.

Nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie bólu, który rozdzierał serce matki, przekazującej swe dziecko w ręce przyjaciółek. Nie potrafię pojąć co mógł czuć ojciec, gdy miał świadomość, że już nigdy nie zobaczy swojej córeczki. Z drugiej zaś strony Jakub i Cypa byli zapewne „uradowani”, że udało im się ochronić Rachelę przed śmiercią.

Nie ukrywam, że historia ta mocno mną wstrząsnęła. Myśl o tym, co przeżywali więźniowie getta, jest dla mnie poczuciem bólu, niesprawiedliwości…, której nie potrafię pojąć, zrozumieć…

Bardzo dobrze się stało, że książka „Dziecko Holokaustu” ukazała się na polskim rynku. Dzięki temu możemy poznać historię Racheli. Amira Keidar napisała tę książkę, opierając swą wiedzę na dziennikach napisanych przez Cypę, a także liczne wywiady z bohaterami tej historii. Autorka przed napisaniem tej książki zapoznała się również z dokumentami i listami.

„Dziecko Holokaustu” to poruszająca historia, dająca nadzieję w trudnych czasach, gdy piekło zstępuje na ziemię. To książka tak bardzo nam dziś potrzebna.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Filia, Filia na Faktach

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…