Recenzje

Pomiędzy

Zofia Mąkosa na kartach swej najnowszej powieści ukazuje nam również zawiłe relacje społeczne dyktowane wojenną zawieruchą. Sytuacja między Polakami, Żydami i Niemcami była w tamtych czasach napięta, co doskonale uwypuklone zostało na kartach książki „W świetle latarni”.

Twórczość Zofii Mąkosy jest bliska mojemu czytelniczemu sercu. Sięgając po książki tej autorki, moja czytelnicza wrażliwość znajduje się pomiędzy mym światem realnym a tym, do którego wkraczam, otwierając się na lekturę książek pisarki. W tej najnowszej pt. „W świetle latarni” odkrywałem świat, którego historia zapisana była w latach powojennych. Gdy ludzie starali się na nowo odbudować swoje życie. 

Otwierając pierwszą część cyklu „Pomiędzy”, znajdujemy się w roku 1920. Wówczas mieszkańcy odbudowują swoje życie. Po wojnie niemieckie władze nie są w stanie przyjąć nowe porządku, dyktowanego odzyskaniem przez Polskę części terytorium. Jego granica przebiega przez Wielkopolski Trzciel. W tej miejscowości poznajemy Weronikę, która podcina na lodzie Natana. Z pobliskiego Poznania do Trzciela z wizytą do rodziny Wieczorków przyjeżdża wdowa Joanna. W życiu kobiet wiele się zmieni. Autorka zaprasza nas również do poznania historii Stanisława Błońskiego, szpiega, którego życie owiane jest tajemnicą.

Nie ukrywam, że lektura książki „W świetle latarni” dotknęła najczulszych strun moich emocji. Odkrywanie tajemnic mieszkańców Trzciela w pełni zaabsorbowało moją ciekawość. Wyjątkowy styl autorki, poruszające opisy oraz historie bohaterów nie pozwoliły mi oderwać się od lektury. Moja radość była tym większa, że to dopiero pierwsza część cyklu „Pomiędzy”. Znając pomysłowość Pani Zofii Mąkosy, mogę mieć pewność, że czeka mnie jeszcze wiele wyjątkowych chwil podczas odkrywania historii bohaterów tego cyklu. A Czyt-NIK w oczekiwaniu na kolejne książki, tę najnowszą umieścił na półce NIK – Najlepszych Interesujących Książek. 

Zofia Mąkosa na kartach swej najnowszej powieści ukazuje nam również zawiłe relacje społeczne dyktowane wojenną zawieruchą. Sytuacja między Polakami, Żydami i Niemcami była w tamtych czasach napięta, co doskonale uwypuklone zostało na kartach książki „W świetle latarni”. 

Co ważne autorka doskonale odzwierciedla historię tamtych lat, jej atmosferę. To sprawia, że nie tylko trzymamy w ręku książkę nasyconą emocjonalnym ładunkiem, lecz bogatą wiedzą historyczną, którą Pani Zofia dzieli się z nami w pierwszej części cyklu „Pomiędzy”. Cyklu, którego pierwsza część ukazuje losy ludzi, którzy stają pomiędzy trudnymi wyborami, pomiędzy miłością a wojną, pomiędzy życiem a śmiercią. A Czyt-NIK doda tylko, że najnowsza powieść autorki zasługuje na uznanie.

Książka „W świetle latarni” ukazała się nakładem Wydawnictwa Książnica

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

jeszcze chwilka…